wokół nas

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory zostaną na stałe w Bydgoszczy. Będzie też nowa, specjalna, kobieta!

2025-05-20 14:35

Bydgoszcz zyska dwie nowe balansujące rzeźby Jerzego Kędziory. „Wioślarz” („Na mecie”) pojawi się nad Młynówką, a kobieca postać stanie na placu Praw Kobiet. - Bez wątpienia największą zaletą rzeźb (balansujących) jest ich uniwersalność i ponadczasowy przekaz, który umożliwia zrozumienie ich przesłań przez ludzi z różnych sfer kulturowych – mówi artysta.

Przechodzący przez rzekę to symbol Bydgoszczy, Będzie więcej takich zawieszonych rzeźb

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory staną się nową atrakcją kulturalną Bydgoszczy. Dołączą do Przechodzącego przez rzekę wykonanego przez tego samego artystę ponad 20 lat temu, który jest niekwestionowanym symbolem miasta położonego nad Brdą i Wisłą

W przestrzeni miejskiej Bydgoszczy już niebawem pojawią się kolejne wyjątkowe dzieła Jerzego Kędziory. Po sukcesie ubiegłorocznej wystawy „Uniesienie”, która przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów, miasto zdecydowało się na dalszą współpracę z artystą. Pierwszym efektem będzie ponowne zawieszenie nad Młynówką rzeźby „Wioślarz” ("Na mecie"), a kolejnym — wykonanie nowego dzieła przedstawiającego kobietę. Nowa figura stanie się ozdobą placu Praw Kobiet przy ul. Gdańskiej.

Rzeźby balansujące Jerzego Kędziory to nowy symbol Bydgoszczy

Pomysł nie jest przypadkowy. Instalacje balansujące wzbudzają zachwyt zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających miasto. Ich nietypowa forma zachęca do zatrzymania się, zrobienia zdjęcia i refleksji. Autor rzeźby „Przechodzącego przez rzekę”, która zawisła nad Brdą z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ma szanse wykreować kolejne symbole miasta.

- Podpisaliśmy już trójstronny list intencyjny, w którym wyrażamy wolę m.in. nabycia rzeźby „Wioślarz” ("Na mecie") oraz stworzenia nowej rzeźby przedstawiającej postać kobiety - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Te trzy strony to: Bydgoszcz, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego oraz Fundację Art&Balance. Wybór „Wioślarza” to oczywiście nie przypadek, a nawiązanie do silnych tradycji wioślarskich Bydgoszczy, natomiast kobieca figura ma oddać hołd mieszkankom miasta, które odegrały istotną rolę w jego historii. Miejsce jej ekspozycji – okolice placu Praw Kobiet – zostało wybrane z uwzględnieniem aspektów technicznych, a sam pomysł uzyskał aprobatę artysty.

Kiedy zobaczymy nowe balansujące rzeźby Kędziory w Bydgoszczy? Muzeum będzie koordynować prace

Obie instalacje znajdą się pod opieką Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. To właśnie ta instytucja zadba o przygotowanie koncepcji artystycznej kobiecej postaci, konsultując ją z Radą ds. Estetyki. Choć wcześniej miasto zapowiadało, że rzeźby będą zdobić Bydgoszcz jeszcze wiosną 2025, stworzenie nowej konstrukcji potrwa. Jest szansa, że rzeźbiarz upora się z tym zadaniem do końca 2025 roku.

W Bydgoszczy może powstać szlak balansujących rzeźb Kędziory

W przyszłości muzeum planuje utworzenie szlaku tematycznego z pracami Kędziory – od ul. Gdańskiej po Wyspę Młyńską – który stanie się kolejną wizytówką miasta.

Ile będą kosztowały nowe rzeźby w Bydgoszczy?

Na realizację i montaż rzeźb Kędziory przeznaczono ponad 400 tysięcy złotych. Ostateczną decyzję w sprawie przesunięć budżetowych, umożliwiających podpisanie umowy z artystą, mogą podjąć miejscy radni.

Fundacja Art&Balance prowadzi rozmowy z prywatnymi partnerami zainteresowanymi zakupem kolejnych rzeźb, co może oznaczać dalszy rozwój bydgoskiej kolekcji balansujących instalacji.

Kim jest Jerzy Kędziora?

Jerzy Kędziora to urodzony w 1947 roku w Częstochowie artysta, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich rzeźbiarzy na świecie. Skończył ASP w Gdańsku. Jego dzieła były prezentowane w prestiżowych miejscach, takich jak Biennale w Wenecji, Art Basel w Miami czy ARTZUID w Amsterdamie. Otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na oficjalnej stronie artysty czytamy:

„Bez wątpienia największą zaletą rzeźb (balansujących) jest ich uniwersalność i ponadczasowy przekaz, który umożliwia zrozumienie ich przesłań przez ludzi z różnych sfer kulturowych. Skupiłem się na poszerzaniu i zgłębianiu doświadczeń artystycznych i kulturowych tworzonych wśród społeczeństw Morza Śródziemnego. Zadanie to próbuję realizować poprzez postać człowieka, przeważnie w ruchu”.

Za co turyści kochają Bydgoszcz?

Turyści kochają Bydgoszcz nie tylko za rzeźby. Doceniają urok Wyspy Młyńskiej, zieleń, odrestaurowane Młyny Rothera. W rankingu przygotowanym przez Travelist.pl, podsumowującym ubiegły rok, wyróżniono miasta z województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 roku Bydgoszcz, znana z malowniczych rzek i urokliwej Wenecji Bydgoskiej, zyskała większe uznanie niż Toruń, który słynie z gotyckich zabytków i bogatej oferty kulturalnej. Bydgoszcz znalazła się w TOP 5 najpiękniejszych polskich miast.

Ż czy RZ? Jak dobrze znasz ortografię? To nie takie łatwe!
Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną formę:
Budowa czwartego kręgu Opery Nova w Bydgoszczy