- Brodnicki Park Krajobrazowy to malowniczy region w Polsce, obejmujący jeziora, lasy i unikalną faunę.
- Park oferuje bogactwo szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, a także specjalne ścieżki edukacyjne dla dzieci.
- Odkryj osiem rezerwatów przyrody, zabytki kultury materialnej i dowiedz się, dlaczego ten region stał się inspiracją dla znanej autorki kryminałów.
- Dowiedz się więcej o aktywnym wypoczynku i atrakcjach Brodnickiego Parku Krajobrazowego!
Brodnicki Park Krajobrazowy. Aktywny wypoczynek wśród natury
Brodnicki Park Krajobrazowy zajmuje niemal 17 tys. hektarów, z czego ponad 12 tys. ha leży w województwie kujawsko-pomorskim, a ponad 4 tys. ha w warmińsko-mazurskim. Obejmuje tereny sześciu gmin: Brodnicy, Zbiczna, Jabłonowa Pomorskiego, Brzozia, Biskupca Pomorskiego i Kurzętnika.
To właśnie tu znajduje się centralna i najcenniejsza przyrodniczo część Pojezierza Brodnickiego, pełna jezior rynnowych, wzgórz morenowych i bujnych lasów – stanowiących aż ponad 60 proc. powierzchni parku. Co roku przekonują się o tym tysiące turystów.
Jeziora, lasy i... perkoz – symbol Brodnickiego Parku Krajobrazowego
Na terenie parku jest ponad 40 jezior, które układają się w charakterystyczne ciągi polodowcowe. Główną rzeką jest Skarlanka – jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Polsce. W wodach, torfowiskach i lasach BPK żyje około 950 gatunków roślin naczyniowych, z czego wiele podlega ochronie. Z fauny wyróżnia się m.in. bielik, orlik krzykliwy, bocian czarny, żuraw, wydra i bóbr europejski. Symbolem parku jest perkoz dwuczuby.
Szlaki i ścieżki w Brodnickim Parku Krajobrazowym – dla pieszych, kajakarzy i rowerzystów
Brodnicki Park Krajobrazowy to prawdziwy raj dla fanów turystyki aktywnej. Tutejsze trasy są zróżnicowane i dostosowane do wieku oraz zainteresowań turystów.
Trasy dla dzieci
Bajkowe ścieżki edukacyjne: „Jaś i Małgosia”, „Szlakiem Czerwonego Kapturka”, „O rybaku i złotej rybce” – z udziałem edukatorów wcielających się w postacie z bajek.
Trasy dla dzieci i młodzieży
Ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi: „Bobrowiska”, „Zarośle”, „Grabiny – Łąkorz”, kajakowa trasa do rezerwatu „Bachotek”, rowerowa trasa do rezerwatu „Retno”.
Specjalne ścieżki edukacyjne dla szkół (klasy IV–VI i VII–VIII), np.: „Jak w ulu”, „Tropami zwierząt”, „Roślinność BPK”.
Trasy dla młodzieży i dorosłych
Brodnicki Nordic Walking Park – 4 wyznaczone trasy o różnym stopniu trudności.
Szlaki piesze: żółty, zielony i niebieski – idealne do kilkugodzinnych wędrówek.
Rezerwaty w Brodnickim Parku Krajobrazowym, czyli osiem unikalnych obszarów
Na terenie parku znajdują się osiem rezerwatów przyrody.
- Leśne: Mieliwo, Retno, Las Cielęta
- Torfowiskowe: Stręszek, Okonek, Żurawie Bagno
- Florystyczne: Wyspa na jeziorze Wielkie Partęczyny, Bachotek
Edukacja ekologiczna w praktyce
Park prowadzi intensywną działalność edukacyjną. W Grzmięcy, przy jeziorze Strażym, mieści się siedziba parku z salą dydaktyczną, ogrodem pokazowym, pasieką edukacyjną i posterunkiem meteorologicznym. Rocznie odwiedza to miejsce około 4 tys. dzieci i młodzieży.
Drugi ośrodek edukacyjny – Miętowy Gaj w Gaju – oferuje ogród bioróżnorodności, muzeum przyrodnicze, boisko i miejsce na ognisko. Nie tylko natura – zabytki i agroturystyka
Zabytki w Brodnickim Parku Krajobrazowym
Na terenie parku można zwiedzać także zabytki kultury materialnej – m.in. osady palowe, średniowieczne grodziska, wiejskie zabudowania z XVIII-XIX w. czy pałace i kościoły.
Dostępne są noclegi nad jeziorami: Wielkie Partęczyny, Zbiczno, Strażym, Bachotek. Warto też odwiedzić gospodarstwa ekologiczne, poznać stare rasy zwierząt i regionalne produkty. Na miejscu działają smażalnie ryb, bary i punkty gastronomiczne.
Okolice Brodnicy. To tu rozgrywa się akcja kryminałów Katarzyny Puzyńskiej
Po aktywnym spacerze, bieganiu po leśnych ścieżkach czy przemierzaniu szlaków rowerem, po kajakowym spływie i orzeźwiającej kąpieli w jeziorze warto odpocząć. Ci, którzy odpoczywają z książką w ręku, mogą i w literaturze dostrzec piękne zakątki Pojezierza Brodnickiego. To właśnie tu akcję swoich książek osadza Katarzyna Puzyńska, związana od dzieciństwa z tym regionem autorka m.in. kryminałów i książek fantasy.
Cykl książek Katarzyny Puzyńskiej (rozpoczęty powieścią "Motylek" w 2014 roku) osadzony jest w fikcyjnej wsi Lipowo, która inspirowana jest realnymi miejscowościami położonymi właśnie na Pojezierzu Brodnickim – m.in. okolicami Brodnicy, Zbiczna, Górzna czy Bachotka. Autorka wielokrotnie podkreślała, że bywała tu w dzieciństwie (teraz tam mieszka) i zna okolicę bardzo dobrze.
Mimo że Lipowo jest fikcyjne, wiele nazw w cyklu pochodzi z rzeczywistych miejsc z okolic Brodnicy – np. Grądy, Młynki, Jezioro Bachotek. Fani powieści przyjeżdżają w okolice Brodnicy w poszukiwaniu miejsc znanych z powieści. Puzyńska w wywiadach podkreśla, że Pojezierze Brodnickie ma dla niej znaczenie osobiste, emocjonalne. To nie tylko tło fabularne, ale wręcz „bohater” serii – miejsce, które ma wpływ na klimat opowieści i rozwój wydarzeń.