wysypisko

i

Autor: nadesłane

Brud, smród i ubóstwo? Tak wyglądał 1 listopada na jednym z bydgoskich cmentarzy [ZDJĘCIA]

2022-11-02 12:12

Okres uroczystości Wszystkich Świętych to czas, gdy na cmentarzach pojawia się wzmożony ruch. Ludzie masowo wykupują i zapalają znicze. Co jednak z tymi, które leżą zużyte na nagrobkach i nie nadają się już do użytku? Tu pojawia się problem. Mimo, że na cmentarzach ustawione są śmietniki i specjalne kontenery problem może być nie do opanowania. Taka sytuacja miała miejsce na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy, gdzie ludzie stworzyli jedno wielkie wysypisko śmieci. Zobacz galerię zdjęć.

Jak podają badania – w okresie Wszystkich Świętych, na terenie Opola i Grodkowa jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Stężenie rakotwórczego benzenu wzrosło odpowiednio o około 200% i 144%. Natomiast stężenie toksycznego toluenu o 366% i 342%.

Powód? Spalona parafina, która unosi się do naszej atmosfery. Właśnie z niej wykonane są najczęściej wkłady do zniczów. Ta natomiast jest pochodną ropy naftowej.

W okresie wszystkich świętych pojawia się jeszcze dodatkowy problem. Co zrobić ze zniczami i wkładami, które już nie nadają się do użytku? Zacząć należy od tego, że odpady cmentarne są bardzo różnorodne, stworzone z wielu połączonych ze sobą materiałów.

Policjanci eskortowali jelenia w drodze do lasu

Mimo tego, możemy posegregować odpady na: szklane, plastikowe, a także zmieszane. Z myślą o środowisku cmentarze w całej Polsce wprowadziło segregację. W ten sposób – szklane znicze wrzucamy do pojemnika na szkło, a sztuczne wiązanki i zużyte wkłady – do plastiku.

Problem może jednak wymknąć się spod kontroli, jeśli ilość śmieci jest znacznie większa niż się tego spodziewano. Do takiej sytuacji doszło na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. Kontenery momentalnie zapełniły się po brzegi, a odwiedzający stworzyli w ich obrębie wysypiska śmieci.

Zobaczcie zdjęcia

Jak podają ekolodzy, w trosce o środowisko powinniśmy kupować znicze, które posłużą nam na parę lat. Są to np. znicze granitowe. Warto również je podpisać lub przytwierdzić do nagrobka, by nie zostały skradzione.

Powinniśmy również wymienić wkłady parafinowe na bezpieczniejszą opcję dla środowiska – wkłady z olejów roślinnych lub wosku. Takie dostępne są m.in. w popularnych dyskontach (są nieco droższe).