Bydgoscy uczniowie uczą się ekologii, projektując modne dodatki i szyjąc gorsety!
W Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy uczniowie tworzy z nich nowe ubrania i dodatki ze starych dżinsów.
- Wpadliśmy na pomysł, żeby pokazać, że te ubrania nie muszą jakby kończyć na tym śmietniku. Mogą obrócić się w całkowicie inne, bardzo modne projekty. Żeby tworzyć, potrzebujemy głównie spodni. Duże rozmiary są dla nas najcenniejsze - mówi Ewa Świderek, nauczycielka kierunków odzieżowych.
Uczniowie Zespołu Szkół Handlowych zajęli się projektowaniem i szyciem. Dają drugie życie dżinsom
Uczniowie tworzą z dżinsu torebki, plecaki czy gorsety. Później sami je noszą.
- Tak. To na pewno się przydaje, czy na jakieś wyjścia, czy ogólnie na jakieś pokazy, czy to takie wyjścia po prostu na co dzień. Najbardziej jestem dumna z mojej dżinsowej sukienki. Gorsety też bardzo fajnie wychodzą - mówi jedna z uczennic. - To dość ciężka praca na maszynie. Dżins nie wychodzi z mody, to jeden z najbardziej popularnych materiałów, który można przerobić na co tylko chcemy - dodaje.
To cenna lekcja krawiectwa i ekologii.
- Dżins jest rzeczywiście bardzo fajnym materiałem, który można ponownie wykorzystać. Co my tu mamy na przykład? Mamy gorsety, plecaki, małe plecaczki stworzone z różnych typów dżinsów, różnych kolorów materiału. Możemy zrobić przeróżne bardzo fajne modele - podkreśla Ewa Świderek.
Stare jeansowe ubrania pozyskują uczniowie i ich rodzice. W szkole od czasu do czasu organizowane są nawet pokazy mody.
Historia dżinsów. Tak powstały kultowe spodnie
- Pierwsze dżinsy powstały pod koniec XVIII wieku w USA jako mocne i trwałe spodnie robocze dla górników i farmerów.
- Levi Strauss i Jacob Davis stworzyli pierwsze dżinsy z grubego materiału denim, wzmocnione nitami miedzianymi, co zapobiegało szybkiemu zużyciu w miejscach podatnych na rozdarcia.
- To innowacyjne rozwiązanie sprawiło, że dżinsy szybko zyskały popularność jako niezawodny strój codzienny, a ich design ewoluował przez lata, stając się ikoną mody i symbolizującym amerykańską kulturę casual.