Punkt pomocy uchodźcom

i

Autor: Dawid Olszewski

Bydgoszcz. Do punktu pomocy uchodźcom coraz częściej zgłaszają się też Polacy

2022-11-29 14:59

Nawet pół tysiąca osób korzysta ze wsparcia punktu pomocy uchodźcom przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Coraz częściej przychodzą nie tylko Ukraińcy, ale też Polacy. Wolontariusze przyznają, że nikt nie pozostanie bez pomocy.

Każdego dnia przychodzą kolejni, nowi ludzie. W punkcie pomocy uchodźcom przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy mają pełne ręce roboty. Pomoc cały czas jest potrzebna- przyznają wolontariusze.

Pomoc jest bardzo potrzebna. Nie ma dnia, by ktoś nowy nie przyszedł. W październiku było 3 tys. osób, które przychodziły regularnie - mówi Adam Jaworski z bydgoskiego stowarzyszenia "Dzięki Wam".

Wsparcie nie tylko dla uchodźców

Wsparcie kierowane jest nie tylko do Ukraińców. Po pomoc zgłaszają się też Polacy.

Nie brakuje Polaków, średnia wieku jest coraz większa. To osoby z małymi dziećmi, ale też osoby blisko emerytury lub na emeryturze i to zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Przede wszystkim mówią, że powodem jest drożyzna. Człowiek wyda 100 złotych, a torba jest coraz lżejsza. Przychodzą osoby głównie po żywność - dodaje Jaworski.

W ciągu dnia przez punkt przy ul. Grunwaldzkiej przewija się średnio od 300 do nawet 500 osób.

Bydgoszczanie cały czas mogą pomóc – można przynosić wszystko, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania – przede wszystkim żywność, ale też środki chemiczne i zimowa odzież.

FOCUS Ice Swimming Bydgoszcz Festival 2022