mieszkanie

i

Autor: pixabay

Bydgoszcz na 1. miejscu w Rankingu Dostępności Mieszkaniowej. Zobacz, w jakich miastach najłatwiej zdobędziesz mieszkanie [LISTA]

2022-08-26 14:12

Ranking Dostępności Mieszkaniowej przygotował portal RynekPierwotny.pl. Eksperci uwzględnili m.in. ceny metrażu mieszkań, wysokość zarobków mieszkańców, a także wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych. Jak się okazuje – na 10 największych miast w Polsce, najłatwiej o mieszkanie w Bydgoszczy. Na drugim miejscu znalazły się: Gdańsk i Katowice. Zobacz pełną listę.

Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Gdańsk, czy Kraków – portal RynekPierwotny.pl przygotował ranking 10 największych miast w Polsce, w których najłatwiej o nowe mieszkanie. Jak się okazuje - ważniejszy od wysokości comiesięcznych wpływów na konto jest stosunek zarobków do cen mieszkań.

Dzięki temu porównaniu łatwiej ustalić, jaki metraż mieszkaniowy możemy zakupić za pensję miesięczną. A co za tym idzie – wiemy, na jakie mieszkanie będzie nas stać. Według zebranych przez portal informacji – najwięcej młodych ludzi próbuje swoich sił wyjeżdżając do stolicy. Niestety, ale to właśnie w Warszawie za przeciętną pensję można zakupić najmniejszą powierzchnię mieszkania – bo zaledwie 0,57 m kwadratowego.

- Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Warszawa i Gdańsk – tłumaczy Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl. - Niestety wysokie zarobki idą tu w parze z wysokimi cenami nieruchomości. Z odwrotną sytuacją płacową oraz cenową mieliśmy do czynienia w Bydgoszczy i Łodzi.

Najkorzystniejszy stosunek cen mieszkań do zarobków odnotowano w czerwcu w Bydgoszczy. Średnia cena metra kwadratowego do najwyższych nie należy również w Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. W tych czterech miastach średnia cena jednego metra kwadratowego nie przekroczyła kwoty 10 tysięcy złotych.

Widok z bydgoskiego Słonecznika

W jakim mieście mamy natomiast największy wybór mieszkań do zakupu? Eksperci policzyli ile mieszkań wystawionych na sprzedaż w czerwcu bieżącego roku przypada na tysiąc mieszkańców w każdym z 10 największych miast.

Jak się okazuje najkorzystniejszą ofertę znajdziemy w Gdańsku. Na 1000 mieszkańców przypadają tam 23 oferty sprzedaży mieszkania. Drugie miejsce zajmują: Bydgoszcz, Kraków i Wrocław. W tych miejscach takich ofert przypada 21. Najmniej korzystnie wypadł natomiast Szczecin, gdzie na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 6 ofert.

- W Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem - dodaje Marek Wielgo. - Przykładowo w Łodzi aż o 64%. W Bydgoszczy mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 39% rok do roku, a w Warszawie - o 33%. Jednak w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Szczecinie aż o 19%).

Jak zatem wygląda całościowy ranking dostępności mieszkaniowej uwzględniając: ceny metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach?

Oto pełen ranking

Miejsce Miasto Liczba przyznanych punktów
1 Bydgoszcz 100
2 Gdańsk 93
2 Katowice 93
3 Kraków 90
4 Poznań 88
5 Wrocław 84
6 Łódź 83
7 Szczecin 82
8 Warszawa 77
9 Lublin 76