Mini tężnie w Bydgoszczy
Mini tężnie to obiekty, które wyglądem przypominają tradycyjne tężnie solankowe, ale są od nich znacznie mniejsze. Ich działanie polega na rozpylaniu solanki, która tworzy specyficzny mikroklimat bogaty w jod, brom i inne cenne minerały. Inhalacje solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki, działają profilaktycznie w przypadku nieżytu górnych dróg oddechowych, a także pomagają w redukcji stresu i ogólnego wyczerpania.
Gdzie znajdują się bydgoskie mini tężnie?
Obecnie w Bydgoszczy działa sześć mini tężni, zlokalizowanych na osiedlach:
- Wyżyny (ul. Modrakowa)
- Niepodległości (ul. Hallera)
- Osowa Góra (ul. Wielorybia)
- Myślęcinek (Różopole)
- Stary Fordon (ul. Targowisko)
- Szwederowo (skwer Alojzego Bukolta)
Skwer Alojzego Bukolta na Szwederowie. Nowa oaza relaksu
Najnowsza mini tężnia powstała na skwerze Alojzego Bukolta na Szwederowie. Obiekt ma prawie 4 metry wysokości i 12 metrów długości. Wykonano go w konstrukcji drewnianej z wypełnieniem tarniną. Wokół tężni ustawiono ławki, kosze na odpady, tablicę informacyjną i stojaki na rowery. Utwardzono również ścieżki wokół tężni, a przyległy teren zyskał oświetlenie. Koszt inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych.
Bydgoszcz jak Ciechocinek?
Dzięki mini tężniom Bydgoszcz zaczyna powoli przypominać Ciechocinek – miasto uzdrowiskowe, słynące z tężni solankowych, parków i sanatoriów. Choć Bydgoszcz nie ma naturalnych źródeł solanki, to dzięki inwestycjom w mini tężnie mieszkańcy mogą korzystać z dobroczynnych właściwości solanki bez konieczności wyjazdu do uzdrowiska. Kolejne mini tężnie planowane są m.in. nad Starym Kanałem Bydgoskim.
Korzyści płynące z korzystania z mini tężni
Zgodnie z regulaminem osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie nie powinny korzystać z zabiegów inhalacyjnych w mini tężniach.

Ciechocinek. Miasto dla kuracjuszy
Przypomnijmy, że miastem w województwie kujawsko-pomorskim słynącym z tężni uzdrowiskowych jest oddalony ok. 30 km od Torunia Ciechocinek. Miasto niemal nie posiada przemysłu, za to można tu znaleźć szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, pijalnię wód mineralnych, hotele, restauracje oraz warzelnię soli. Część uzdrowiskowa obfituje w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Co roku odwiedza je licznie wielu kuracjuszy i turystów. Kluczowym czynnikiem rozwoju są wody lecznicze.