Styczeń 1920 roku w Bydgoszczy
W styczniu 1920 roku Bydgoszcz, po długich latach zaborów, powróciła do Polski. Już w marcu tego samego roku podjęto decyzję o rozszerzeniu miasta o okoliczne gminy wiejskie z powiatu ziemskiego. Rozporządzenie w tej sprawie wydał minister byłej dzielnicy pruskiej, Władysław Seyda, a w jego imieniu dokumenty podpisał Leon Janta-Połczyński.
Postać Janta-Połczyńskiego jest niezwykle zasłużona dla miasta. Dzięki jego umiejętnościom dyplomatycznym i osobistym relacjom z amerykańskimi dyplomatami, udało się wpisać do ostatecznego raportu zmianę kryteriów wytyczania granicy między Polską a Niemcami. Zamiast opierać się jedynie na liczbie mieszkańców danej narodowości, uwzględniono także patriotyzm grup narodowych, ich potencjał ekonomiczny oraz więź z kulturą. Ta poprawka pozwoliła na przyłączenie Bydgoszczy do Polski.
8 października 1919 roku Janta-Połczyński został podsekretarzem stanu w Ministerstwie b. Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. To właśnie w związku z pełnioną funkcją, 22 stycznia 1920 roku przyjechał do Bydgoszczy razem z gen. Józefem Dowbor-Muśnickim, aby na Starym Rynku oficjalnie dokonać przyłączenia miasta do Polski.
Gminy przyłączone do Bydgoszczy w 1920 roku
1 kwietnia 1920 roku na mocy decyzji władz do Bydgoszczy przyłączono aż 18 gmin. Przyłączenie nowych miejscowości ośmiokrotnie zwiększyło obszar Bydgoszczy. Powierzchnia miasta wzrosła z 8,45 do 65,62 km kwadratowych. W okresie międzywojennym pod względem terytorialnym większe od Bydgoszczy były tylko Warszawa, Poznań i Wilno. Bydgoszcz zyskała także blisko 22 tysiące nowych mieszkańców.
Dalszy rozwój przestrzenny Bydgoszczy
W 1973 roku do Bydgoszczy przyłączono Fordon, a w 1977 roku Myślęcinek, dalsze tereny w Fordonie, Smukałę i Łęgnowo Wieś. Obecnie o rozwoju miasta bardziej niż zmiany granic decyduje samorządowa współpraca w ramach Metropolii Bydgoszcz.
Metropolia Bydgoszcz. Siła współpracy samorządowej
Od 2016 roku Bydgoszcz z okolicznymi samorządami rozwija inicjatywę Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. W jej ramach pogłębiana jest współpraca międzysamorządowa w obszarach takich jak rozwój komunikacji publicznej, promocja gospodarcza, polityka senioralna, gospodarka odpadami, zarządzanie kryzysowe czy realizacja grup zakupowych na gaz i energię elektryczną. W skład Metropolii Bydgoskiej wchodzi 20 samorządów, a obszar ten zamieszkuje około 600 tysięcy mieszkańców.
