Trwa rewitalizacja placu Kościeleckich w Bydgoszczy. Praca wre. Była już nawet próba generalna nowego oświetlenia - ulicznego, parkowego oraz iluminacji kasztanowców. Jak informują miejscy urzędnicy, odbyła się po zakończeniu robót nad przyłączami energetycznymi 23 stycznia.
- Oprawy iluminacyjne umieszczone zostały na trawnikach wokół pni drzew. Oświetleniowa obręcz podświetliła pień oraz koronę.
- Po zmroku podświetlą m.in. korony wiekowych kasztanowców.
- Pomysł iluminacji drzew zaproponowała Rada ds. Estetyki.
- Iluminacja szczególnie atrakcyjnie prezentować ma się od wiosny do jesieni, kiedy na gałęziach będą liście.
Prezydent Bydgoszczy: to brama do salonu Bydgoszczy
- Plac Kościeleckich staje się jedną z bram do zrewitalizowanego salonu Bydgoszczy – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Do inwestycji podeszliśmy z szacunkiem do istniejącej zieleni oraz historii. Zachowujemy wiekowe kasztanowce, odtwarzamy historyczną aleję, wyrzucamy asfalt z chodników i zatok. Chcemy też w uzgodnieniu z ekspertami wykorzystać nowe technologie by wydobyć piękno tego miejsca także po zmroku. Po tych próbach jesteśmy krok bliżej naszego celu - dodaje.
Nowe miejsca dla autobusów, nowe ścieżki dla pieszych
Wykonawca robót na placu Kościeleckich kończy też przebudowę północnej jezdni. Ułożona została podbudowa. Miejsca postojowe dla autobusów są wykładane kostką kamienną. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych układane będą warstwy bitumiczne. To warunek rozpoczęcia robót przy przebudowie jezdni południowej (od strony gmachu UKW). Wcześniej wykonano chodniki i odnowiono też centralną część placu. Powstał na niej między innymi nowy ciąg spacerowy na osi wschód-zachód. Wymieniono też częściowo oświetlenie uliczne oraz zamontowano lampy parkowe i ustawiono pierwsze ławki typu bydgoskiego.
Pod placem Kościeleckich w Bydgoszczy jest zbiornik na deszczówkę
Na zlecenie MWiK bliżej biurowca zakończyła się w ubiegłym roku budowa zbiornika retencyjnego. Podziemna konstrukcja do gromadzenia wód deszczowych rozwiąże problem zalewanych ulic. Woda będzie wykorzystywana też do podlewania okolicznej zieleni w czasie braku opadów.
Ile kosztuje rewitalizacja placu Kościeleckich w Bydgoszczy?
Zgodnie z projektem rewitalizacji placu wszystkie prace prowadzone są z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Zapadła również decyzja o odnowieniu rzeźby plenerowej, która ponownie stanąć ma na placu. Wiosną zakwitną krokusy, które wykonawca jesienią 2023 r. nasadził zgodnie z projektem, podkreślając osiowy układ skweru. Wszystkie prace zakończą się latem. Ich łączna wartość (wraz ze zbiornikiem) to 12 mln zł.