Bydgoska droga do wolności
Proces przywracania polskiej władzy w Bydgoszczy rozpoczął się już wcześniej. W listopadzie 1918 roku w mieście powołano Polską Radę Ludową, na czele której stanął dr Jan Biziel. W jej składzie znaleźli się również Melchior Wierzbicki i Jan Teska, wydawca „Dziennika Bydgoskiego”. Rada odegrała kluczową rolę w przygotowaniach do przejęcia miasta przez Polaków.
17 stycznia 1920 roku w Bydgoszczy doszło do starć między niemiecką formacją paramilitarną Grenzschutz a Polakami. Żołnierze niemieccy próbowali zniszczyć maszty ustawione na powitanie wojsk polskich. Pomimo tych incydentów przygotowania do uroczystości trwały nadal, koordynowane przez Podkomisariat Naczelnej Rady Ludowej, który mieścił się w Hotelu Pod Orłem przy ul. Gdańskiej.
Dwa dni później, 19 stycznia 1920 roku, w sali posiedzeń bydgoskiego ratusza odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania władzy. Burmistrz Bydgoszczy Hugo Wolff oraz radni miejscy spotkali się z delegacją polską, na czele której stał Jan Maciaszek – wyznaczony na stanowisko komisarycznego prezydenta miasta. Symboliczne przekazanie kluczy do miasta było momentem przełomowym. Następnego dnia ostatnie jednostki Grenzschutzu opuściły Bydgoszcz, a mieszkańcy rozpoczęli oczekiwanie na przybycie polskich żołnierzy.
20 stycznia 1920 roku o godzinie 10:40 na Stary Rynek wjechał patrol konny 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich, witany owacyjnie przez mieszkańców. Wkrótce potem w mieście pojawili się saperzy pod dowództwem ppłk. Wiktora Butlera oraz żołnierze 2. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Jednostką, która tego dnia również dotarła na Stary Rynek, był 6. Pułk Strzelców Wielkopolskich dowodzony przez mjr. Bernarda Śliwińskiego, późniejszego prezydenta Bydgoszczy. Miasto wypełniło się radosnymi tłumami, a ulice zalała fala biało-czerwonych barw.
Generał Dowbor-Muśnicki 22 stycznia 1920 roku w Bydgoszczy, ogłosił: „Bydgoszcz odtąd znajdować się będzie pod ochroną oręża polskiego, a w imieniu Naczelnika Państwa i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jako najstarszy wojskowy ogłasza ją za przyłączoną do Polski”.
Uroczystości z okazji 105. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski
Uroczystości z okazji 105. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski w poniedziałek, 20 stycznia, rozpoczęła msza w Katedrze Bydgoskiej. Około godziny 13 na Starym Rynku odbyły się patriotyczne obchody. Zobaczcie nasza galerie zdjęć z tych wydarzeń.