Ważnym punktem festiwalu jest wystawa pt. Oczarowanie. Przygotował ją Konrad Kulczyński. Jej otwarcie zaplanowano na 6 października, o godz. 13 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Wystawę stacjonarnie zwiedzać będzie można w Młynach Rothera aż do końca stycznia przyszłego roku, w godzinach otwarcia Młynów Rothera. My już na nią zajrzeliśmy. Zobaczcie w galerii, dlaczego warto przyjrzeć się jej osobiście z bliska.
- Kuratorska wystawa Konrada Kulczyńskiego odnosi się do twórczości Wiesława Krysiaka, bydgoskiego artysty i projektanta szkła, który w swej twórczości wykorzystywał efekty świetlne i znał ich siłę oddziaływania na widzów. Prezentacja fizyczna eksponowana w przestrzeni Młynów twórczo rozwija wątki, które pojawiły się w projektach i realizacjach artysty, szczególnie zrealizowanych witraży oraz odnalezionych i nieznanych wcześniej projektów tego twórcy. Tytułowe Oczarowanie jest hasłem – klamrą, odnoszącą się do kwestii masowej wyobraźni, która na przestrzeni dziejów była sferą, na którą, między innymi, twórcy próbowali wpływać, projektując przedmioty użytkowe, dzieła sztuki, fotografię, filmy. Wyobrażenia ludzi kształtują często zaawansowane technologie wykorzystujące medium, jakim jest światło, które w ramach wydarzenia będzie przedmiotem eksploracji. Zjawisko wykorzystywania efektów powodujących zachwyt i uwodzących widzów zaobserwował i wykorzystuje filmowiec, a jednocześnie kurator w swojej wystawie odnosząc się pośrednio do oczarowania, jakie chciał osiągnąć Wiesław Krysiak, projektując i wykorzystując właściwości szkła - opisują organizatorzy.
Nowa wystawa w Młynach Rothera. To z okazji Dni Projektowych
- Na wystawie zobaczymy grę światła i dźwięku.
- Są na niej ekspozycje z użyciem elementów witraży zaprojektowanych przez Krysiaka, m. in. kopię mozaiki z kościoła pw. św. Polskich Braci Męczenników na Wyżynach.
- Zobaczymy ruchome instalacje sportowych postaci (gimnastyczek i koszykarek).
- Jest też emitowany film o roli światła, a także multimedialna spirala z animacją wykonaną za pośrednictwem sztucznej inteligencji – kiedy do niej wejdziemy, odczujemy wibracje przeszywające całe ciało.
- Wystawa jest pokazana w ciemnych pomieszczeniach.