Bydgoszcz powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wniosek aplikacyjny trzeba złożyć do połowy września. Ruszyły prace nad jego przygotowaniem. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę, by był jak najpełniejszy.
- Chcemy zaprosić mieszkanki i mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ludzi kultury do współtworzenia naszej aplikacji - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta miasta. - Bydgoszcz to miasto otwarte, tolerancyjne i różnorodne. Jestem przekonana, że nasz wniosek to odzwierciedli – dodaje.
Dlaczego warto się ubiegać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
Udział w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to okazja do zaprezentowania potencjału kulturowego miasta zbudowanego wokół wody, lokalnej tożsamości i otwartości. Prace nad wnioskiem będzie koordynował zespół najmłodszej miejskiej instytucji kultury - Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Doświadczenia miast kandydujących w poprzednich latach, w tym Bydgoszczy, pokazują, że ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, niezależnie do wyników konkursu, przynosi pozytywne efekty i daje impuls do dalszej pracy nad zwiększaniem roli kultury w życiu miasta.
Jak włączyć się w przygotowanie wniosku Bydgoszczy w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
- Europejska Stolica Kultury to nie konkurs piękności tylko sposób na pokazanie, jak ważną rolę może pełnić kultura w rozwoju miast i przyszłości Europy - mówi Sławomir Czarnecki, koordynator przygotowania wniosku aplikacyjnego, dyrektor Młynów Rothera. - Włączamy się w tę dyskusję, bo Bydgoszcz staje przed tymi samymi wyzwaniami - klimatycznymi, społecznymi, przed jakimi stają inne europejskie miasta. Bez obciążeń, ze świeżością będziemy przyglądać się tym wyzwaniom z perspektywy kultury - dodaje.
Wszyscy, którzy chcą wspierać starania Bydgoszczy o tytuł mogą się zgłosić do Młynów Rothera: [email protected].
Czym jest Europejska Stolica Kultury?
- Tytuł przyznawany jest dwóm lub trzem miastom z krajów Unii Europejskiej oraz miastom z krajów kandydujących.
- Miasta, które otrzymają tytuł, na rok stają się animatorami życia kulturalnego całej wspólnocie i prezentują swoją ofertę kulturalną oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej.
- To też impuls do dodatkowego rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej.
- Dotychczas dwa polskie miasta- Kraków (2000 r.) i Wrocław (2016 r.) mogą pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.
- Nabór wniosków w Polsce prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.