Czy mogę legalnie wypłacić pieniądze z konta zmarłego męża? To nie takie proste, nawet z upoważnieniem

i

Autor: Pexels

prawo spadkowe

Czy mogę legalnie wypłacić pieniądze z konta zmarłego męża? To nie takie proste, nawet z upoważnieniem

2024-08-23 14:35

- Mój mąż nie żyje, a pieniądze na jego koncie są jakby zamrożone, bank nie chce mi ich wypłacić. Czy to legalne? Jak mogę je pobrać? - z tymi prozaicznymi, ale bardzo ważnymi wątpliwościami mierzą się często osoby, którym i tak - po stracie bliskiej osoby - jest trudno. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą uniknąć stresu w takich sytuacjach i wyjaśniamy, co o pieniądzach zgromadzonych za życia przez zmarłego w banku mówi prawo.

Kto ma prawo do pieniędzy z konta bankowego zmarłego?

W Polsce o tym, co stanie się z pieniędzmi na koncie bankowym zmarłej osoby, decydują przepisy.

  • Po śmierci osoby jej majątek przechodzi na jej spadkobierców zgodnie z prawem spadkowym: spadkobiercy mogą być określeni w testamencie albo - gdy go nie ma - na mocy ustawy (czyli przez ustawowe dziedziczenie).
  • Wynika z tego, że najbliżsi zmarłego (m.in. małżonek, dzieci, rodzice) mogą dziedziczyć jego majątek, w tym środki pieniężne na koncie bankowym.
  • Aby ustalić, kto jest spadkobiercą zmarłej osoby, konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. W ramach tego postępowania sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (w tym pieniędzy zgromadzonych w banku!), które potwierdza, kto jest dziedzicem.
  • Dopiero po uzyskaniu postanowienia sądowego stwierdzającego nabycie spadku, spadkobiercy mogą wystąpić do banku z wnioskiem o wypłatę środków z konta zmarłego.

Czy żona może wypłacić pieniądze z konta zmarłego męża? Co, gdy ma jego kartę i wypisane za życia pełnomocnictwo?

Jeżeli zmarły miał pełnomocnika do zarządzania swoim kontem bankowym za życia (np. pełnomocnik do czynności związanych z rachunkiem bankowym), to pełnomocnik ten może mieć prawo do zarządzania kontem bankowym po śmierci zmarłego do czasu, kiedy to zarządzanie przestaje obowiązywać. W chwili śmierci wygasają jednak wszelkie zwykłe upoważnienia. Jeśli więc wdowa ma pełnomocnictwo do konta swojego zmarłego męża, jest ono ważne tylko za jego życia. Wypłaty dokonywane po śmierci właściciela konta na podstawie pełnomocnictwa są nielegalne. Bywa, że bliscy - wiedząc o tych ograniczeniach - wypłacają środki z konta zmarłego, zanim dostarczą do banku jego akt zgonu. W świetle prawa to przestępstwo (wypłacający może ponieść konsekwencje prawne za nieuprawnione dysponowanie cudzym mieniem)!

Wypłaciłeś pieniądze z konta zmarłego, zanim bank dowiedział się o jego śmierci? To przestępstwo!

Po śmierci właściciela konta osoby bliskie lub upoważnione mają obowiązek powiadomić bank o jego śmierci. Bank następnie blokuje konto, aby zapobiec nieautoryzowanym transakcjom i zabezpieczyć interesy wszystkich spadkobiorców. Aby uzyskać dostęp do środków na koncie zmarłego męża, wdowa musi przeprowadzić postępowanie spadkowe. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku może przedstawić je w banku, aby uzyskać dostęp do środków.

Co zrobić, by legalnie wypłacić pieniądze z konta bankowego zmarłego?

Pierwszym krokiem jest powiadomienie banku o śmierci bliskiego i rozpoczęcie procedury spadkowej.

  1. Skontaktuj się z bankiem i powiadom o śmierci bliskiego, dostarczając akt zgonu.
  2. Zainicjuj postępowanie spadkowe w sądzie. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą prawnika.
  3. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku idź z tym dokumentem do banku, aby uzyskać dostęp do środków na koncie.

W tych sytuacjach bank wypłaci pieniądze po śmierci nawet bez postępowania spadkowego

Prawo wskazuje sytuacje, w których bank wypłaci pieniądze z konta zmarłej osoby jeszcze przed zakończeniem postępowania spodkowego.

Bank ma obowiązek wypłaty środków z konta zmarłego na pokrycie kosztów pogrzebu. Osoba, która poniosła te koszty, może zgłosić się do banku z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi wydatki na pogrzeb. Wypłata ta jest ograniczona do kwoty rzeczywiście poniesionych kosztów pogrzebu.

Jeśli na koncie znajdują się środki z tytułu ubezpieczeń, np. ubezpieczenie na życie, które są przeznaczone dla określonych beneficjentów, bank może je wypłacić bez potrzeby czekania na zakończenie postępowania spadkowego.

„Miałam wspólne konto ze zmarłym mężem. Czy mogę wypłacić pieniądze po jego śmierci?”

Jeśli zmarły posiadał konto wspólne z inną osobą (np. małżonkiem), to ta osoba może mieć dostęp do części środków na koncie. Zasady dostępu do środków na koncie wspólnym po śmierci jednego z właścicieli zależą od umowy zawartej z bankiem.

Czym dla banku jest dyspozycja na wypadek śmierci?

Jeśli zmarły złożył w banku dyspozycję na wypadek śmierci, bank jest zobowiązany wypłacić określoną kwotę osobie wskazanej w tej dyspozycji. Maksymalna kwota wypłaty wynosi 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Aby skorzystać z tych możliwości, należy dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty, takie jak akt zgonu, rachunki za koszty pogrzebu, umowę ubezpieczenia czy potwierdzenie dyspozycji na wypadek śmierci. W innych przypadkach dostęp do środków na koncie zmarłego jest możliwy dopiero po zakończeniu postępowania spadkowego i uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
Bydgoskie Klasyki Nocą. Perełki motoryzacji znów zaparkowały obok Torbydu!