Spis treści
- Ile jest wsi i miast w Polsce?
- Ile jest wsi i miast w Kujawsko-Pomorskiem?
- Liczba miast w Polsce nie jest stała
- Jakie warunki musi spełniać miejscowość by zostać miastem?
- Zamiana wsi w miasto. Proces
- Nowe miasta w Polsce 2025
- Czy ta miejscowość w Kujawsko-Pomorskiem to miasto, czy wieś? QUIZ
Ile jest wsi i miast w Polsce?
Zgodnie z danymi portalu Polska w Liczbach, w 2024 roku w Polsce znajdowało się 52 488 wsi, z czego 33 539 należy do gmin wiejskich, a 18 949 do gmin miejsko-wiejskich. Natomiast liczba miast w Polsce w 2024 roku wynosiła 1 013.
Ile jest wsi i miast w Kujawsko-Pomorskiem?
Jak te dane odnoszą się do województwa kujawsko-pomorskiego? Otóż województwo kujawsko-pomorskie obejmuje 19 powiatów oraz cztery miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Włocławek i Toruń. W regionie znajduje się 144 gminy, w tym 92 wiejskie, 17 miejskich i 35 miejsko-wiejskich. Ponadto, województwo liczy 56 miast i 3524 wsie.
Trzy najnowsze miasta uzyskały status miejski 1 stycznia 2024 roku, a czwarte w kolei - w 2022 roku. W przeciągu trzech lat Kujawy i Pomorze wzbogaciły się zatem o cztery nowe miasta. Tym samym z mapy zniknęły również cztery wsie.
Liczba miast w Polsce nie jest stała
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce mamy 1020 miast. Trzeba jednak pamiętać, że ta nie jest stała. Dane dotyczące liczby miast i wsi w Polsce będą zmieniać się na początku każdego roku, kiedy w życie wchodzą przepisy nadające miejscowościom status miasta lub wsi.
Jakie warunki musi spełniać miejscowość by zostać miastem?
Aby miejscowość w Polsce mogła stać się miastem, musi spełniać kilka warunków określonych przez prawo. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, miejscowość może uzyskać status miasta, jeśli spełnia następujące kryteria.
Miejscowość musi liczyć co najmniej 2 000 mieszkańców, choć w wyjątkowych przypadkach może być to mniej, w zależności od specyfiki regionu. Miejscowość powinna posiadać odpowiednią infrastrukturę, w tym sieć wodociągową, kanalizacyjną, drogową oraz inne podstawowe usługi publiczne, które są charakterystyczne dla miast.
To nie koniec! Dana miejscowość musi mieć też wyodrębnione centrum, a co najmniej 60 procent jej mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej.
Zamiana wsi w miasto. Proces
Proces uzyskania statusu miasta jest zazwyczaj inicjowany przez wniosek mieszkańców lub samorządu gminy. Wniosek taki jest składany do Rady Ministrów, która podejmuje decyzję na podstawie analizy spełnionych warunków. W 2024 roku prawa miejskie otrzymały 34 miejscowości. Trzy z nich: Kikół (powiat lipnowski), Gąsawa (powiat żniński) i Bobrowniki (powiat lipnowski) znajdują się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Nowe miasta w Polsce 2025
1 stycznia 2025 roku status miasta uzyskało siedem miejscowości:
- KońskowolaKurów
- Wąwolnica
- Kazanów
- Kobylnica
- Sobków
- Zaniemyśl
Nowe miasta znajdują się w województwie lubelskim, mazowieckim, pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Żadna z miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim nie wzbogaciła się w tym roku o status miasta.
Oprócz nadania statusu miasta, w przypadku takich miejscowości jak Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec i Olsztyn, zostaną również wytyczone nowe granice. Zmiany te mają na celu dostosowanie obszarów miast do ich aktualnych potrzeb rozwojowych.
Czy ta miejscowość w Kujawsko-Pomorskiem to miasto, czy wieś? QUIZ
Jak dobrze znasz geografię województwa kujawsko-pomorskiego? Potrafisz rozpoznać, czy dana miejscowość to miasto, czy wieś tylko po samej nazwie? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie! Wyzwanie polega na tym, aby spośród 15 miejscowości wskazać, czy to miasto, czy wieś. Powodzenia!