Deszcze nad Bydgoszczą i Kujawsko-Pomorskiem. Czy mamy powody do niepokoju? Służby są w gotowości

i

Autor: Dawid Piątkowski, pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Deszcze nad Bydgoszczą i Kujawsko-Pomorskiem. Czy są powody do niepokoju? Wody na poziomie 1,2 m

2024-09-18 21:34

Prognozy pogody zmieniają się jednak bardzo dynamicznie. Sytuacja w wielu miejscowościach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie nadal jest bardzo trudna. W niektórych miejscach trwa ewakuacja mieszkańców. W wielu innych miastach Polski powołano już sztaby kryzysowe. A jak wygląda sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Przygotowania na ewentualne podtopienia
  2. Obecna sytuacja pogodowa w województwie kujawsko-pomorskim
  3. Działania prewencyjne w Bydgoszczy
  4. Zalecenia dla samorządów
  5. Gotowość służb i apel do mieszkańców

Przygotowania na ewentualne podtopienia

W wielu miastach utworzono już sztaby kryzysowe. Jak natomiast prezentuje się sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim?

Obecna sytuacja pogodowa w województwie kujawsko-pomorskim

Na razie prognozy meteorologów sprawdziły się tylko częściowo. Choć nad regionem zalegają ciemne chmury i pada deszcz, to opady nie są tak intensywne, jak przewidywano. Ostatnie ostrzeżenia pogodowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie dotyczą już województwa kujawsko-pomorskiego. Lokalne władze pozostają jednak w stanie gotowości.

Działania prewencyjne w Bydgoszczy

Obecnie sytuacja jest stabilna, a opady nie wymagają interwencji. Niemniej jednak, w czwartek, 12 września, skierowane zostało pismo do wodociągów i zarządu dróg dotyczące przeglądu drożności kanalizacji deszczowej.

- Póki co wody jest na poziomie 1,2 metra. Zagrożenie pojawia się dopiero przy 6,5 metra, więc do krytycznego poziomu brakuje jeszcze ponad 5 metrów. Jesteśmy w kontakcie z użytkownikami zapory wodnej w Koronowie i infrastrukturą na rzece Brdzie – mówi Adam Dudziak, dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy.

Prognozy, na których opiera się Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy, nie wskazują na ryzyko, dlatego na razie nie ma potrzeby powoływania zespołu zarządzania kryzysowego.

- Jeśli sytuacja się zmieni i będzie potrzeba zwołania takiego zespołu, to z całą pewnością będziemy wnioskować do pana prezydenta, żeby taki zespół powołać. Na chwilę obecną jest to jednak niepotrzebne – dodaje Adam Dudziak.

Zalecenia dla samorządów

Jak sytuacja wygląda w skali całego województwa? Wicewojewoda Piotr Hemmerling jeszcze wczoraj skierował do kujawsko-pomorskich samorządów zalecenia dotyczące podjęcia działań prewencyjnych, mających właściwie przygotować i zapobiegać ewentualnym sytuacjom kryzysowym związanym z sytuacja meteorologiczną.

Zalecenia dotyczyły m.in.

  • zapewnienia prawidłowego obiegu informacji o potencjalnych zagrożeniach i stratach w infrastrukturze
  • zapewnienia w okresie 12-15.09 niezwłocznego dostępu do magazynów
  • podjęcia szczególnej współpracy OSP, PSP, Policji oraz innych instytucji w ramach swoich kompetencji, np. w celu sprawdzania drożności odpływów i studzienek przyjmujących opady atmosferyczne.

Gotowość służb i apel do mieszkańców

Służby są w pełnej gotowości, a działania prewencyjne zostały wdrożone. Zwiększone są obsady osobowe, sprzęt jest gotowy w razie konieczności użycia. 24 godziny na dobę będą w gotowości wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe. Wzmocniona jest obsada Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

- Chociaż, jako województwo znajdujemy się w ostrzeżeniach 1 stopnia związanymi z sytuacją meteorologiczną, apeluję do mieszkańców o szczególną ostrożność. Zwracajcie uwagę na bieżące komunikaty służb oraz stosujcie się do ich poleceń. W takich sytuacjach warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że współpraca i szybka reakcja mogą zapobiec poważniejszym skutkom. Bądźmy odpowiedzialni i przygotowani zawsze na każdą ewentualność. - mówi Wojewoda Michał Sztybel.

Wojewoda kujawsko-pomorski pozostaje w kontakcie z służbami i na bieżąco monitoruje sytuację.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?

Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
W Lądku-Zdrój zerwała się tama. Przerażający widok