ambulance

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Zdrowie

Dlaczego w maju jest więcej zatruć salmonellą? Specjaliści znają odpowiedź

2023-05-11 15:24

Gdy rozpoczyna się sezon jesienno-zimowy wzrasta zachorowalność na grypę i infekcje grypopodobne. Problem kończy się wraz z nastaniem wiosny. Wtedy jednak, z powodu pyłków traw i drzew, cierpią alergicy. Nieco później, na przełomie maja i czerwca rozpoczyna się plaga zatruć pokarmowych, przede wszystkim zakażenia salmonellą. Problem ten nasila się w lipcu i sierpniu. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Zakażenie bakterią salmonelli. Objawy

Każdy, kto choć raz miał do czynienia bakterią salmonelli, wie doskonale, że problemu nie należy bagatelizować. Nudności i wymioty oraz biegunka, a w wielu przypadkach również ostry ból brzucha, głowy, dreszcze, a także gorączka. To podstawowe objawy zakażenia, które mogą się jeszcze nasilać.

Jak zwracali uwagę specjaliści analizując przypadki zakażeń pałeczkami Salmonelli w wybranych powiatach województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2007-2013 – gdy objawy są łagodnie, leczenie Salmonelli ma charakter objawowy. Wówczas trzeba zadbać o obfite nawadnianie, lekkostrawną dietę, przyjmowanie probiotyków i preparatów na biegunkę. Gdy jednak objawy się nasilają, osoby te nierzadko kończą na oddziale zakaźnym w szpitalu.

Dlaczego w okresie letnim jest więcej zakażeń salmonellą?

Jak zaznacza portal wapteka.pl – do zakażeń salmonellą dochodzi bardzo często na koloniach letnich, obozach i w ośrodkach wczasowych. Wszystko przez ciepło, duże skupiska ludzi, a także przez niewystarczające warunki sanitarne. Natomiast Medonet przypomina, że podczas pikników czy podróży jedzenie narażone jest na zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze, przez co my narażeni jesteśmy znacznie bardziej na zatrucie pokarmowe.

Szczególnie, gdy na zewnątrz robi się ciepło, znacznie częściej niż w innych porach roku dochodzi do zatruć salmonellą. Jakie są tego dodatkowe przyczyny? Otóż, w tym okresie spożywamy znacznie więcej żywności, w której pałeczki salmonelli mogą się znajdować.

W jakich produktach może znaleźć się bakteria salmonelli?

To chociażby lody i ciastka z kremami, których jednym ze składników jest surowe jajko. Pałeczki salmonelli znajdują się na skorupce i giną dopiero w co najmniej 70 stopniach. Jeśli produkt nie zostanie sparzony przed użyciem, a znajduje się na nim bakteria – ta ląduje w naszym jedzeniu.

Jaja kurze to jednak nie jedyny produkt, w którym znaleźć możemy pałeczki salmonelli. Bakteria może wystąpić również w przewodzie pokarmowym drobiu, a przez to także na jego mięsie. Wskutek zaniedbań sanitarnych pałeczki mogą przenieść się także na inne produkty. Problem pojawi się wtedy, gdy będą to produkty, których nie musimy wcześniej przygotowywać z wykorzystaniem wysokiej temperatury.

Dla przykładu, w 2014 roku salmonellę wykryto w bazylii, a z powodu zanieczyszczenia przyprawy producent musiał wycofać partie swojego produktu z obrotu. Natomiast w 2019 roku salmonellę wykryto w paście typu tahini.

Uważaj na produkty garmażeryjne, do których dodawane są surowe jaja!

Pałeczki salmonelli mogą również znaleźć się w wyrobach garmażeryjnych, do których dodawane są surowe jajka. Są to m.in. galaretki, pierogi, pasztety, tatar i majonez.

Bakterie mogą znaleźć się również w wodzie, a także na warzywach i owocach, które miały styczność z chorymi zwierzętami. Pamiętaj zatem, by w okresie letnim, dokładnie umyć warzywa i owoce przed ich spożyciem.

Oni też reprezentowali Polskę na Eurowizji!