Dlaczego wyją syreny alarmowe w Bydgoszczy?
- Uprzejmie informuję, że Wojewoda Kujawsko-Pomorski zarządził ćwiczenia Systemu Wykrywania i Alarmowania, w ramach których w dniu 1 sierpnia 2022 r. o godzinie 17.00, na czas 1 minuty zostaną uruchomione syreny alarmowe na terenie Miasta Bydgoszczy – taką informację przekazał dziś rano serwis informacyjny miasta Bydgoszczy.
Jak czytamy dalej – ćwiczenia mają na celu sprawdzenie poprawności działania systemów ostrzegania ludności przed zagrożeniem. Na tym jednak nie koniec.
Głośny dźwięk, który każdy mieszkaniec miasta usłyszy dziś o godz. 17.00 to również upamiętnienie 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 1944 - co się wydarzyło?
Dźwięk syreny, tłumy na ulicach – tak rozpoczęła się kolejna próba walki o wolność. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybiła Godzina „W”. Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.
Było planowane na kilka dni, zakończyło się jednak dopiero po 63 dniach. W wyniku powstania Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. W obronie ojczyzny zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy i 180 tys. cywilów.
W rocznicę największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, jak co roku syreny zawyją niemalże w całym kraju. Stanie się to dokładnie o godz. 17.00.
1.08.2022 obchodzimy 78. rocznicę Powstania Warszawskiego
Syreny wyją w systemie ciągłym przez minutę lub trzy (w zależności od miejsca) – polegli Polacy na kartach historii pozostaną wpisani jednak na wieki.
- 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 Bydgoszcz odda hołd bohaterkom i bohaterom Powstania Warszawskiego. W mieście zawyją syreny – informują władze Bydgoszczy. - Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich wyjaśniają uchodźcom z Ukrainy powody włączenia syren i apelują, by była to wspólna minuta zadumy nad historią bohaterskiej walki o wolność.
Powstanie Warszawskie – najważniejsze fakty
W styczniu 1944 żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli akcję „Burza”, w ramach której na początku starano się uniknąć samodzielnego rozpoczęcia walki w mieście. Niektóre wydarzenia, m.in. zdobycie Wilna i Lwowa przez AK wraz z Armią Czerwoną i późniejsze rozbrojenie oddziałów, aresztowanie oficerów przez NKWD i włączenie ich do armii Berlinga zmieniło pierwszą koncepcję.
Dowódcy AK postanowili zatem wyprzedzić Rosjan i spróbować odbić stolicę z rąk Niemców samodzielnie. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Decyzja nie była jednak konsultowana z władzami w Londynie. Została podjęta po otrzymaniu 31 lipca fałszywej informacji o tym, że Rosjanie wkraczają już na Pragę.
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia o godz. 17.00 i trwało 63 dni. W wyniku walk zniszczone zostało 72% zabudowy mieszkalnej Warszawy i 90% zabytków. 25 tys. powstańców zostało rannych, w tym 6,5 tys. ciężko. Według szacunków w wyniku powstania śmierć poniosło nawet do 180 tys. polskich cywilów. Zginęło 10 tys. hitlerowców. Na Woli zebrano natomiast 12 ton popiołów pochodzących ze spalonych zwłok zamordowanych Polaków.
Jak informują historycy - Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie. Przez ponad 2 miesiące powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.