W sumie na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku pojawiło się 15 donic z roślinami w różnych kompozycjach. Wśród sadzonych roślin nie zabrakło większych drzew. Są to wiśnia piłkowana, oliwnik wąskolistny czy sosna. Dodatkowo pojawiły się wielobarwne rośliny uzupełniające kompozycje roślin. Wśród nich kolorowe hortensje i charakterystycznie pachnące lawendy. Zamówione donice występują w dwóch wielkościach, te największe wraz z posadzonymi roślinami będą mierzyć do 4 metrów wysokości.
W mniejszych donicach posadzone zostały uzupełniające kompozycje roślin. Wśród nich m.in., hortensje, które są cenione za wyjątkowo okazałe kwiaty i dobry wzrost w miejscach ocienionych, sosna górska, żurawka i rozplenica japońska. Część pieniędzy na zakup materiału roślinnego pochodzi od Fundacji Immo. Organizacja ta zajmuje się propagowaniem zielonej infrastruktury w miastach, jako skutecznej metody na minimalizowanie skutków zmian klimatu.
- Rośliny będą umiejscowione w trzech miejscach. Pierwsza grupa roślin pojawi się nieopodal ul. Jatki, druga zostanie umieszczona w południowej części, a trzecia pojawi się w pobliżu zegara odmierzającego czas bydgoski. Donice zostały zaprojektowane specjalnie dla Bydgoszczy, nie znajdziemy tego modelu w katalogach producenta – mówi miejski plastyk Marek Iwiński.
Donice zostały wykonane z Cortenu. Jest to specjalny rodzaj stali, która pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się cienką warstwą nalotu przypominającego rdzę, nadając jej niepowtarzalnego charakteru. Stal Cortenowska coraz chętniej wykorzystywana jest przez architektów - ten sam efekt pojawił się już na nowo budowanej Astorii. Ze względu na naturalne kamienie, z których została zbudowana płyta Rynku, donice zostały dodatkowo zaimpregnowane.