wypadek

Dzieci miały wypadek na hulajnodze elektrycznej. Policjanci sprawdzają, czy były pijane

2025-05-01 17:32

11-latek i 15-latek wsiedli na hulajnogę elektryczną. Okoliczności podobne, jak w przypadkach ostatnich wypadków, także śmiertelnego, na takich jednośladach: dzieci jechały razem, bez kasków i za szybko! Trafiły do szpitala.

Dzieci miały wypadek na hulajnodze elektrycznej w Świeciu

- Dwóch nastolatków zostało rannych po wypadku na hulajnodze elektrycznej. Według wstępnych ustaleń do zdarzenia przyczyniła się nadmierna prędkość i brak kasków ochronnych. Trwają czynności zmierzające do ustalenia dokładnych okoliczności zdarzenia - informują policjanci ze Świecia.

To właśnie w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) 29 kwietnia 2025 roku ok. godz. 19.20 doszło do wypadku. 11-latek i 15-latek jechali razem na hulajnodze chodnikiem przy al. Jana Pawła II. Jest tam spore wzniesienie.

- Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu policjanci wydziału ruchu drogowego, hulajnogą poruszał się 15-letni kierujący wraz z 11-letnim pasażerem. Nie mieli kasków ani innych zabezpieczeń ochronnych. Jadąc chodnikiem z górki, stracili równowagę i upadli na ziemię. Obaj nastolatkowie z obrażeniami ciała przewiezieni zostali do szpitala. Pobrano próbki krwi uczestników do badań na obecność alkoholu i środków odurzających - informują policjanci z KPP w Świeciu.

Co wolno na hulajnodze elektrycznej? Jaka jest dozwolona prędkość? Jakie są potrzebne uprawnienia? To mówią przepisy!

Funkcjonariusze przypominają o zasadach obowiązujących wszystkich, którzy korzystają z hulajnóg elektrycznych.

  • Obowiązujące w Polsce przepisy stanowią jasno, że hulajnoga elektryczna jest urządzeniem transportu osobistego dla jednej osoby.
  • Można się nią poruszać z maksymalną prędkością 20 km/godz.,
  • Aby kierować hulajnogą elektryczną, należy ukończyć co najmniej 10 lat i posiadać kartę rowerową bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Co ważne, choć podczas kierowania hulajnogą elektryczną nie ma obowiązku korzystania z kasku ochronnego, specjaliści i policjanci radzą, by go założyć ze względów bezpieczeństwa.

- Tym bardziej, kiedy mamy do czynienia ze sprzętem wyczynowym osiągającym prędkości znacznie przekraczające dopuszczalne prawem - dodają policjanci.

17-letnia Zuzia zmarła po wypadku na hulajnodze elektrycznej niedaleko Wąbrzeźna

Niedawno informowaliśmy o innym wypadku w województwie kujawsko-pomorskim. W Przydworzu niedaleko Wąbrzeźna dwoje nastolatków wsiadło na hulajnogę elektryczną. Nie mieli na głowach kasków ochronnych, przesadzili z prędkością (mogli jechać nawet 70 km/godz.). Na łuku drogi przewrócili się, upadli na asfalt. 17-latka i 15-latek zostali poważnie ranni. Niestety, życia dziewczyny nie udało się uratować.

Zarzuty dla nożownika, który zabił lekarza