Dzieci walczące z nowotworami i ich rodzice dostaną pomoc przez telefon

i

Autor: Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom

Pomoc

Dzieci walczące z nowotworami i ich rodzice dostaną pomoc przez telefon

Najmłodsi bydgoszczanie leczący się onkologicznie oraz ich bliscy będą mogli liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną. Wiemy, kiedy i jak jej szukać.

Telefon wsparcia dla dzieci z oddziałów onkologicznych bydgoskich szpitali i ich rodziców to inicjatywa Stowarzyszenia Uśmiech Nadziei Dzieciom. Prace nad jego uruchomieniem trwały od zeszłego roku.

- Wspieramy małych pacjentów onkologicznych ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszcz od lat i widzimy, jak bardzo oni i ich bliscy potrzebują rozmowy. Czasem ze specjalistą, czasem po prostu z życzliwym człowiekiem, który wysłucha - mówi Monika Rymer, prezeska Stowarzyszenia Uśmiech Nadziei Dzieciom. - Na oddziałach są psycholodzy, ale pacjentów ciągle ich przybywa. Ich historie są bardzo różne, jednak lęki i emocje podobne. Niektórzy na początku krępują się poprosić o pomoc, może łatwiej im będzie zadzwonić - dodaje.

Telefon wsparcia zostanie uruchomiony 24 maja. Wolontariusze będą dyżurować w nowej siedzibie stowarzyszenia przy ul. Bohaterów Kragujewca 11. To lokal użyczony przez miasto. Poprzedni (przy ul. ul. Noakowskiego 3) społecznicy musieli opuścić, bo rachunki za media podskoczyły tak bardzo, że koszty przerosły ich możliwości.

Gdyby nie nowa siedziba, telefon wsparcia nie powstałby.

  • Będzie czynny co środę między godz. 17 a 18.
  • Jest przeznaczony dla bydgoskich pacjentów onkologii dziecięcej i ich rodziców.
  • Słuchawkę będą podnosić wolontariusze stowarzyszenia (dzięki współpracy z UKW w Bydgoszczy będą to m.in. studenci psychoonkologii).
  • Można dzwonić pod nr 699 585 900

- To taka apteczka pierwszej pomocy. Będziecie mogli porozmawiać z wolontariuszami o wszystkim, a także umówić się na konsultacje psychologiczne u specjalisty w prywatnym gabinecie - mówi Monika Rymer. - Wiemy, jak ważna jest pierwsza wizyta, dlatego to my poniesiemy jej koszty. Na razie zebraliśmy fundusze na przyjęcie 24 pacjentów miesięcznie - dodaje.

Umówione wizyty u psychologa dziecięcego i dla dorosłych także będą się odbywały w środy, w ich gabinetach. Stowarzyszenie płaci za to z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznych festynów „Gramy dla Onko”. Tegoroczny odbędzie się 11 czerwca między godz. 12 a 20 na Wyspie Młyńskiej. To okazja, by wesprzeć organizację w walce o lepsze życie chorych dzieci.

Członkowie stowarzyszenia co tydzień organizują warsztaty dla dzieci leczących nowotwory w Juraszu. Intensywnie wspierają ich studenci UKW. Do pomocy zgłosiło się aż 70 przyszłych psychoonkologów. Podczas zajęć z najmłodszymi m.in. budują z klocków. To pozwala im na chwilę zapomnieć o chorobie.