To nie jest numer po taksówkę czy pizzę! Obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Służby w Bydgoszczy podkreślają, że trzeba tam zadzwonić, kiedy jest potrzeba pilna pomoc. Nie dzwoni się tam bez potrzeby! Wojewoda przyznaje że apele, by nie dzwonić po 112 bez potrzeby, są skuteczne.
Jak co roku obchodzimy ten dzień w sposób uroczysty. To ważna dziedzina, jaką zajmuje się nasz urząd. To numer, który wybiera się w sytuacjach niebezpiecznych, zagrożenia życia ludzkiego. W 2016 roku fałszywe zgłoszenia wynosiły aż 82 procent, a dzisiaj tych zgłoszeń jest o wiele mniej, jest ich 66 procent
- mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Nadal ogromna część połączeń to fałszywe zgłoszenia i głupie żarty.
Za umyślne i nieuzasadnione blokowanie linii alarmowej grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub kara grzywny do 1500 złotych. Osoby, które uporczywie blokują linię alarmową staramy się przy pomocy policji ścigać i jest coraz więcej osób karanych
- przyznaje Radosław Bogusławski, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy.
Zakłócenia porządku publicznego to ponad 46 tys. zgłoszeń. Naruszenie zasad bezpieczeństwa publicznego, a więc związanych z komunikacją drogową było 44 tys. Kolejna kategoria zgłoszeń to interwencje domowe, takich interwencji było 33 tys.
- mówi Rafał Rewoliński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
W Urzędzie Wojewódzkim pięciu operatorom numeru alarmowego wręczono podziękowania od ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego na budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy będzie oglądać specjalną iluminację.