Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024. Arkusze CKE. Sprawdź, co było na egzaminie z polskiego

i

Autor: unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024. Arkusze CKE. Sprawdź, co było na egzaminie z polskiego

2024-05-15 14:30

We wtorek, 14 maja o godz. 9.00 rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. Przyszli absolwenci szkół podstawowych w pierwszej kolejności muszą podejść do egzaminu z języka polskiego. Wynik egzaminu ma znaczenie podczas rekrutacji do szkół średnich, a uczniowie poznają go 3 lipca. Co pojawiło się w arkuszu z języka polskiego? Sprawdzamy!

Pierwszy z egzaminów ósmoklasisty – test z języka polskiego, rozpoczął się we wtorek, 14 maja o godz. 9.

W 2024 roku, tak jak w poprzednim, egzamin ósmoklasisty obejmie wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych. Nie można go nie zaliczyć, ponieważ wynik jest wyrażany w punktach w przeciwieństwie do matur, których wynik określany jest w procentach.

Punktacja, jaką otrzymają przyszli absolwenci szkół podstawowych ze wszystkich trzech egzaminów będzie brana pod uwagę w procesie rekrutacji do wybranej szkoły średniej.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Co było na egzaminie z j. polskiego?

Wtorkowy egzamin trwał 120 minut. Ósmoklasiści przed egzaminem z języka polskiego musieli przeczytać sporo lektur obowiązkowych, w tym całego Pana Tadeusza czy Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.

Uczniowie musieli przeanalizować wybrane teksty lub ich fragmenty i odpowiedzieć na pytania ich dotyczące. Najważniejszym elementem testu była jednak dłuższa wypowiedź pisemna na co najmniej 200 wyrazów z odniesieniem do wybranej lektury.

Arkusz CKE wraz z zadaniami dodamy po godz. 13

 

Egzamin ósmoklasisty 2024 j. polski - odpowiedzi

Tak żyje i mieszka Jacek Szawioła. Czerwony dywan, szmaragdowa sofa - jest eklektycznie!

Egzamin ósmoklasisty 2024. Pozostałe terminy

Przypomnijmy, że warunkiem koniecznym do ukończenia edukacji na poziomie podstawowym jest podejście do wszystkich trzech egzaminów pisemnych. Pierwszy z nich – z języka polskiego, obył się we wtorek, 14 maja.

Kolejnego dnia, w środę, 15 maja, o godzinie 9:00, uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki. Natomiast w czwartek, 16 maja, o godzinie 9:00, odbędzie się egzamin z języka obcego nowożytnego.

Uczniowie mają możliwość wyboru języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz włoskiego. Przy czym – tu istotne - musi to być język, który jest przedmiotem obowiązkowych lekcji w szkole podstawowej.