- Papież Franciszek, czytając znaki czasu, sprawił, że Kościół stał się zupełnie inny niż przedtem. Ta inność będzie polegała przede wszystkim na tym, że zwrócił uwagę na świeckich. Pokazał, kim mają być w Kościele, że mają do spełnienia dużą misję – stwierdził biskup senior diecezji bydgoskiej, Jan Tyrawa.
Jan Tyrawa, emerytowany biskup diecezji bydgoskiej żegna papieża Franciszka i powtarza jego apele do świeckich
Słowa Jana Tyrawy cytuje Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej. Co to za misja? Chodzi o budowanie kultury chrześcijańskiej.
– Zadaniem kapłanów jest głoszenie słowa Bożego z mocą, czyli rodzącego wiarę. Świeccy mają je wziąć dalej i wynieść poza Kościół, na nim budować świat – zaznaczył Jan Tyrawa.
W polityce, ekonomii, administracji mają być świeccy, którzy "przeżyli, przemedytowali słowo Boże"
Podkreśla, że chodzi o wymiar polityczny, ekonomiczny i administracyjny.
– Wszędzie tam mają być świeccy, którzy przeżyli, przemedytowali słowo Boże i na nim budować świat polityki, kultury, ekonomii, wychowania, rodziny – powiedział.
Jan Tyrawa: Gdzie są nasi świeccy genetycy, biolodzy molekularni, którzy dopuszczają do takich wypowiedzi, jakie mają chociażby miejsce w sejmie na rzecz aborcji?
Jan Tyrawa uważa, że w tym tkwi "niezastępowalność" Franciszka.
– Oczywiście, że pozostanie problem rozumienia synodalności, jej realizacji, ale jemu chodziło przede wszystkim o – jak mówił pallotyn, ks. prof. Eugeniusz Weron (zm. w 2009 r.) – obudzenie „niedźwiedzia”, jakim są świeccy. Jeśli myślimy o budowaniu chrześcijańskiej kultury, warto sobie zadać pytanie: gdzie są nasi świeccy genetycy, biolodzy molekularni, którzy dopuszczają do takich wypowiedzi, jakie mają chociażby miejsce w sejmie na rzecz aborcji? To właśnie zadanie świeckich, którzy mają pokazywać prawdę odsłanianą przez naukę. Jeżeli nauka rozpoznaje rzeczywistość, to odkrywa jej autonomię, niepowtarzalność. Prawa, na których ma się budować prawodawstwo, także w sensie etycznym – dodał biskup senior diecezji bydgoskiej, Jan Tyrawa.
Jan Tyrawa żegna papieża Franciszka. To on przyjął jego rezygnację w 2021 roku w atmosferze skandalu
Przypomnijmy: to właśnie na ręce papieża Franciszka Jan Tyrawa złożył rezygnację z kierowania diecezją bydgoską w 2021 roku. Było to krótko przed emeryturą biskupa, w atmosferze skandalu. Wówczas na stronie Konferencji Episkopatu Polski wraz z komunikatem zostało opublikowane wyjaśnienie. Można było w nim przeczytać, że „w następstwie formalnych zgłoszeń” Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące „sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej. Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również inne trudności w zarządzaniu diecezją, biskup bydgoski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego”.
Biskup bydgoski był związany z papieżem Franciszkiem
Wzruszające słowa o papieżu przekazał wiernym biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, był z Franciszkiem blisko związany.
Kiedy pogrzeb papieża Franciszka?
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę 26 kwietnia 2025 na placu Świętego Piotra o godz. 10 (najpewniej więc w tym samym czasie odbędzie się zapowiadana msza dziękczynna w Katedrze Bydgoskiej). Jak informuje Urząd Celebracji Liturgicznych, mszy pogrzebowej przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.