Film bydgoszczanki zobaczymy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty

i

Autor: Natalia Durszewicz, kadr z filmu Czekaj na mnie we śnie

film

Film bydgoszczanki zobaczymy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty

2023-07-06 15:22

Film „Czekaj na mnie we śnie" to osobista opowieść młodej bydgoszczanki. Natalia Durszewicz w swojej krótkometrażowej animacji wykorzystuje dialogi zasłyszane w domu dziadków. Padają słowa, jakie słychać w wielu polskich domach, także takie, jakich wielu nie chce usłyszeć. - Bardzo chciałam zrobić ten film - mówi artystka.

  • Natalia Durszewicz jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i łódzkiej filmówki.
  • W 2021 r. była jedyną polską reżyserką zaproszoną do konkursu festiwalu filmowego w Cannes.
  • Widzowie zobaczyli jej przejmującą animację pt. „Bestie wokół nas".
  • To był jeden z 17 filmów wybranych spośród ponad 1,8 tys. zgłoszeń nadesłanych przez szkoły filmowe z całego świata. 

Poprzedni film bydgoszczanki był pokazany w Cannes

Niebawem zrobi się głośno o jej kolejnym ważnym filmie: „Czekaj na mnie we śnie". To także krótkometrażowa animacja. Tym razem artystka porusza temat śmierci, a może raczej - odchodzenia. Choć chyba bardziej: utraty bliskiej osoby. Zresztą, najlepiej opowie o tym sama.

Reżyserka z Bydgoszczy o swoim filmie: kiedy pisałam scenariusz, przed oczami miałam cierpiącą babcię

- To opowieść inspirowana prawdziwą historią moich dziadków z Bydgoszczy - mówi Natalia Durszewicz. - Bohaterowie, starsze małżeństwo, stają w obliczu choroby kobiety. Ich role muszą się odwrócić, bo dotąd żyli tak, jak wiele innych par: ona zajmowała się domem i nim, on raczej nie miał domowych obowiązków. Teraz musi przejąć je wszystkie i na dodatek wziąć na barki opiekę nad chorą żoną. Obserwowałam to z uwagą w domu dziadków. Nad filmem pracowałam dwa lata. Początkowo nie było łatwo, bo przed oczami wciąż stawała mi cierpiąca, ukochana babcia, z którą łączyła mnie bardzo silna więź. Szybko jednak dystansowałam się do tej opowieści podczas pisania scenariusza. Stawała się uniwersalna, zyskiwała kolejne wymiary znaczeniowe. Z jednej strony mówi o odchodzeniu, z drugiej - o istnieniu innego świata, wyczuwalnej innej energii, śmierci wpisanej w życie (te sceny są odmalowane innymi kolorami, nierzeczywistymi, jakby nie z naszej bajki: monochromatycznymi  zielonościami, niebieskościami, fioletami). Bardzo chciałam zrobić ten film, bo ma w jakiś sposób przygotować odbiorców na to, z czym każdy prędzej czy później się zmierzy - na śmierć bliskiej osoby - dodaje.

Film bydgoszczanki zobaczymy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty

i

Autor: Archiwum N. Durszewicz

Film bydgoszczanki zobaczy publiczność 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Właściwie mógłby to być krótkometrażowy film aktorski. Od Natalii Durszewicz dostajemy skondensowaną opowieść, realistyczne, czasem nawet okrutnie brzmiące dialogi i nieuładzone sceny z życia, animowany dramat psychologiczny. Animacje pozwalają na to wszystko spojrzeć pod innym kątem, z innej perspektywy, jakby ponad rzeczywistością. Rysunki i odrealnione barwy wyostrzają to, co na co dzień łatwo przeoczyć.

„Czekaj na mnie we śnie" to film dyplomowy Natalii Durszewicz.

  • W lutym obroniła go w Szkole Filmowej w Łodzi. Odpowiada za reżyserię, scenariusz i animację oraz opracowanie plastyczne.
  • Opiekunem artystycznym był Mariusz Wilczynski.
  • Muzyką zajął się Sebastian Ładyżynski, śpiewała Natalia Łukowicz.
  • Został wyprodukowany przez Fumi Studio.
Film bydgoszczanki zobaczymy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty

i

Autor: Natalia Durszewicz, kadr z filmu Czekaj na mnie we śnie

Film zostanie pokazany podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Znalazł się w sekcji Shortlista. To wybór nowych polskich filmów krótkometrażowych.

Piotr Czerkawski, kurator tegorocznej festiwalowej Shortlisty, zaznacza, że po raz kolejny okazało się, że obojętnie od czego Polak zaczyna, i tak kończy, opowiadając o śmierci i przemijaniu. Czy oznacza to, że nad salą Kina Nowe Horyzonty powinniśmy umieścić inskrypcję „Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu trafiliście”? Bynajmniej. Twórcy i twórczynie filmów zakwalifikowanych do Shortlisty są zbyt wyrafinowani, by brać widzów na litość i poddawać szantażowi emocjonalnemu. Jeśli decydują się opowiadać o trudnych doświadczeniach i przebytych traumach, robią to dlatego, by pokazać, że cierpienie nie musi być samotne i przynależeć do sfery tabu, a kino idealnie nadaje się na bezpieczną przestrzeń, w której możemy wyrazić zarówno gniew, smutek, jak i pragnienie bliskości.

Znany jest już program 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty

  • 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty odbędzie się stacjonarnie w dniach 20-30 lipca, tradycyjnie we Wrocławiu, a między 20 lipca a 6 sierpnia również online.
  • W programie znalazło się 251 filmów o łącznym czasie trwania 23 282 minuty, a do tego wystawy, koncerty, spotkania i inne wydarzenia towarzyszące.
  • Sprzedaż biletów i dostępów do seansów online rozpocznie się 6 lipca.
  • Szczegółowy program jest już na stronie festiwalu.
Jarmark Świętojański 2023 w Bydgoszczy