Gdzie kupić opłatek? Nie każdy nadaje się na wigilijny stół
Łamanie się opłatkiem to zwyczaj kultywowany w święta Bożego Narodzenia od setek lat. Tradycja ta występuje zarówno w katolickich domach, jak i tych – gdzie nie praktykuje się obrzędów religijnych.
Dla tych, którzy obchodzą święta w ramach rodzinnej tradycji – obojętne jest, skąd opłatek będzie pochodził. Jednak w tych domach, gdzie świętuje się narodzenie Jezusa – dzielenie się opłatkiem będzie bardzo ważne. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy opłatek nadaje się na wigilijny stół.
Sam produkt nie zawiera zbyt wielu składników. Wystarczy mąka, woda i łyżka oleju – opłatek gotowy. W święta chodzi jednak o coś więcej niż symbolikę. Dlatego, jak zaznaczają księża – pod żadnym pozorem na wigilijnym stole nie powinien znajdować się opłatek z supermarketu.
Tych jednak na sklepowych półkach w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie jest mnóstwo. Opłatek możemy dostać nie tylko w supermarkecie, ale i w hipermarketach, kioskach czy galeriach handlowych.
Łatwo więc stwierdzić, że możemy włożyć go do sklepowego koszyka przy okazji, robiąc zakupy i po problemie. To jednak nie rozwiąże sprawy. Taki opłatek będzie nieważny! Księża zaznaczają, że ten tradycyjny element świąt nie nie towar taki jak ryba czy pierogi.
Opłatek wigilijny z supermarketu jest nieważny?
Według tradycji kościoła, łamanie się opłatkiem w wigilię to zapowiedź wejścia w głębię Tajemnicy Eucharystycznej każdej Eucharystii. Świętujemy bowiem narodziny Zbawiciela.
Jak poinformował dziennikarzy Super Expressu ksiądz Robert Kaniowski z Mrągowa - opłatki zakupione w sklepach i supermarketach w oczach Kościoła są nieważne. Muszą być one bowiem wcześniej poświęcone.
Takie otrzymać można jedynie w kościołach, domach parafialnych lub u sióstr zakonnych. Można zatem stwierdzić, że każdy opłatek zakupiony gdzie indziej (niepoświęcony) jest opłatkiem świeckim. Taki jednak w żaden sposób nie wpasowuje się w tradycję Chrześcijańską.