Więzienie

i

Autor: ErikaWittlieb /CC0/pixabay.com SZOK! Ponad 800 więźniów uciekło z więzienia! Zostali uwolnieni podczas ataku!

Gdzie pracują więźniowie z bydgoskiego aresztu?

2021-09-29 11:29

Więźniowie z bydgoskiego Aresztu Śledczego nie siedzą tylko całymi dniami w czterech ścianach celi. Chodzą też do pracy. To w ramach programu "Praca dla Więźniów".

Zatrudnienie osadzonych to jeden z elementów w resocjalizacji. Jak informuje Areszt Śledczy w Bydgoszczy, skazani dzięki pracy uczą się odpowiedzialności i sumienności, z czym niejednokrotnie mieli problem, zanim trafili za kraty. Ustna pochwała pracodawcy za dobre wykonywanie obowiązków jest często czymś, z czym spotykają się po pierwszy. Po opuszczeniu zakładu karnego mogą kontynuować drogę, którą im wskazano.

Praca umożliwia zarobienie pieniędzy na swoje potrzeby, a także rodziny. Często się zdarza, że osadzeni, którzy otrzymują wynagrodzenie za pracę, wspierają finansowo swoją rodzinę - przesyłają im część zarobionych środków. W przypadku zobowiązań alimentacyjnych administracja jednostki dokonuje potrącenia posiadanych zobowiązań skazanego z zarobionych przez niego środków finansowych. Dzięki temu osadzony po zakończeniu odbywania kary będzie miał uregulowaną sytuację finansową. Praca pozwala na pokrycie kar pieniężnych, alimentów oraz innych zobowiązań często nałożonych przez sąd.

Dodatkowo, zatrudnienie w warunkach izolacji pomaga skazanym w gospodarowaniu wolnym czasem, podnosi ich samoocenę, a przede wszystkim uczy nawyku pracy. Nie tylko skazani mają profity z zatrudnienia, również kontrahenci bardzo chętnie zatrudniają osadzonych. Dzięki czemu nie muszą podpisywać indywidualnych umów z osadzonymi, a jedynie jedną - z dyrektorem jednostki penitencjarnej.

Areszt Śledczy w Bydgoszczy ma podpisane umowy z kontrahentami zewnętrznymi, między innymi z Izbą Administracji Skarbowej w Bydgoszczy i Państwowym Przedsiębiorstwem Przemysłu Metalowego POMET.

Areszt Śledczy w Bydgoszczy zatrudnia osoby pozbawione wolności na terenie jednostki odpłatnie oraz nieodpłatnie w takich miejsca jak kuchnia jednostki, warsztat, magazyn żywnościowy oraz depozytowy, szpital znajdujący się na terenie jednostki, w radiowęźle i oddziałach mieszkalnych na stanowiskach:

  • pomoc kuchenna
  • pracownik ogólnobudowlany
  • pomocnik magazyniera
  • pomocnik informatyka / łącznościowca
  • pracownik radiowęzła
  • roznoszący artykuły żywnościowe
  • pracownik gospodarczy

Z danych na sierpień 2021 roku powszechność zatrudnienia w bydgoskim Areszcie wynosiła 57,14%, a skazanych zobowiązanych alimentacyjnie, których jednostka zatrudnia odpłatnie - 66,66%.

Kulinarna rywalizacja w Bydgoszczy. Uczniowie gotowali zupy na żywym ogniu