Grzyboznawcy w Kujawsko-Pomorskiem. W tych punktach za darmo upewnisz się, że zebrałeś jadalne grzyby

i

Autor: nadesłane, pixabay

Poradnik

Grzyboznawcy w Kujawsko-Pomorskiem. W tych punktach za darmo upewnisz się, że zebrałeś jadalne grzyby

2024-09-23 15:03

Grzybobranie to nie tylko doskonała forma relaksu na świeżym powietrzu. Jednak, aby uniknąć niebezpiecznych pomyłek, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy zbierać tylko te gatunki grzybów, które są nam dobrze znane. Czasem jednak możemy wątpić w swoje umiejętności, szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi grzybiarzami. Wówczas warto zasięgnąć porady specjalisty! Gdzie znajdziemy takich w województwie kujawsko-pomorskim? Tłumaczymy!

Spis treści

  1. Jakie gatunki grzybów zbierać?
  2. Pomoc w identyfikacji grzybów w województwie kujawsko-pomorskim
  3. Grzyboznawcy w województwie kujawsko-pomorskim
  4. Jak poprawnie zbierać grzyby?
  5. Dlaczego grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy a nigdy do reklamówki?
  6. Kujawsko-pomorska policja apeluje o ostrożność podczas grzybobrania

Jakie gatunki grzybów zbierać?

Grzybobranie to świetny sposób na relaks i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Podstawową zasadą podczas zbierania grzybów jest to, by zbierać jedynie te gatunki, które dobrze znamy. Nigdy nie oceniajmy grzybów po smaku, ponieważ polizanie trujących okazów może prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Pamiętajmy, by unikać zbierania młodych owocników, które nie mają jeszcze wykształconych cech charakterystycznych dla danego gatunku, ponieważ są one najczęstszą przyczyną niebezpiecznych pomyłek.

Pomoc w identyfikacji grzybów w województwie kujawsko-pomorskim

Jeśli nadal czujemy niepewność lub jesteśmy początkującymi grzybiarzami, zawsze możemy udać się z zebranymi okazami do klasyfikatora lub grzyboznawcy i zasięgnąć porady.

Tacy znajdują się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy przy ul. Kujawskiej 4. Tam w godzinach 8:00-13:00 od poniedziałku do piątku możemy zasięgnąć ich opinii za darmo! Klasyfikator grzybów lub grzyboznawca dostępny jest także w 19 innych punktach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

To zajmie tylko chwilę, a możemy upewnić się, że zebrane przez nas grzyby są bezpieczne do spożycia. 

- Wystarczy podejść z koszyczkiem do recepcji i zapytać, a pracownik zadzwoni po dyżurującego grzyboznawcę lub klasyfikatora. Specjalista zabierze nasze grzyby do oceny i analizy, a w razie potrzeby skonsultuje się z innym klasyfikatorem. Po krótkiej chwili wróci z ostateczną opinią. Ludzie już zaczynają przynosić zbiory, a spodziewamy się, że wkrótce będzie ich znacznie więcej – mówi Łukasz Betański z bydgoskiego sanepidu.

Sanepid przypomina, że do prawidłowej identyfikacji grzybów należy przynosić tylko świeże okazy, wykręcone w całości z podłoża. W celu uniknięcia błędów w ocenie, należy unikać przynoszenia grzybów, które są stare, przejrzałe, zbyt młode, oczyszczone, pokrojone, zapleśniałe, ugotowane, zamrożone, usmażone, umyte lub zamarynowane. Ułatwi ti dokładną analizę i zapewni właściwą identyfikację przyniesionych grzybów.

Grzyboznawcy w województwie kujawsko-pomorskim

Grzyboznawcę można znaleźć w następujących powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego:

  • PSSE w Aleksandrowie Kujawskim,
  • PSSE w Brodnicy,
  • PSSE w Bydgoszczy,
  • PSSE w Chełmnie,
  • PSSE w Golubiu –Dobrzyniu,
  • PSSE w Grudziądzu,
  • PSSE w Inowrocławiu,
  • PSSE w Lipnie,
  • PSSE w Mogilnie,
  • PSSE w Nakle nad Notecią,
  • PSSE w Radziejowie,
  • PSSE w Rypinie,
  • PSSE w Sępólnie Krajeńskim,
  • PSSE w Świeciu,
  • PSSE w Toruniu,
  • PSSE w Tucholi,
  • PSSE w Wąbrzeźnie,
  • PSSE we Włocławku,
  • PSSE w Żninie.

Jak poprawnie zbierać grzyby?

Pamiętajmy, aby podczas zbierania grzybów wykręcać je z podłoża, a powstałe w tym miejscu "dołki" zasypywać ziemią, co zapobiega wysychaniu grzybni. W miejscu tym wkrótce pojawią się nowe grzyby.

Wykręcenie całego owocnika jest kluczowe dla prawidłowej identyfikacji grzyba, ponieważ wiele cech morfologicznych znajduje się na jego trzonie. To pomoże zarówno nam, jak i specjaliście, jeśli zwrócimy się do niego o pomoc.

Dlaczego grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy a nigdy do reklamówki?

Ważne jest również to, by grzyby zbierać do przewiewnych koszy lub łubianek, a nie do foliowych reklamówek, ponieważ przewiewne pojemniki pozwalają na cyrkulację powietrza, co zapobiega ich zaparzeniu i gniciu.

W zamkniętych foliowych torbach grzyby szybko się nagrzewają, co sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Ponadto, foliowe torby mogą powodować, że grzyby się zgniatają i tracą swoje właściwości, co może utrudnić ich późniejsze rozpoznanie oraz przetworzenie.

Kujawsko-pomorska policja apeluje o ostrożność podczas grzybobrania

Wyruszając na grzybobranie, musimy zachować szczególną ostrożność. Kluczowe jest zabranie ze sobą telefonu komórkowego z naładowaną baterią. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia w lesie, takie jak słupki graniczne, które wyznaczają obszary leśne.

Te oznaczenia mogą pomóc w orientacji i umożliwić powrót do miejsca docelowego lub przekazanie swojego położenia służbom ratunkowym w razie zagubienia się, co przyspieszy ich akcję ratunkową.

- Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu. Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy – informuje kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej komendy.

Policja przypomina, aby w przypadku podejrzenia, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast powiadomić funkcjonariuszy.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?

Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
Klaudia Halejcio pokazała nowy pokój córeczki. Niewiarygodne, jak wygląda to wnętrze