Jak zaznaczyli radni podczas październikowej sesji sejmiku województwa, trzeba interweniować w sprawie zmian demograficznych prognozowanych na lata 2023–2060. Według prognozy GUS – w najbliższych 3–4 dekadach przewiduje się znaczny ubytek ludności województwa przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku poprodukcyjnym.
Z podobnymi problemami demograficznymi zmagają się również inne regiony Polski. Województwo kujawsko-pomorskie należy jednak do województw o zakładanym ponadprzeciętnym ubytku ludności i ponadprzeciętnym tempie starzenia się społeczeństwa. Nasz region może zatem spotkać się z problemem większej skali niż w innych częściach kraju.
- Już teraz powinniśmy intensywnie przygotowywać się na tę sytuację, dostosowując ofertę wielu instytucji, a także usługi publiczne, w tym usługi opiekuńcze, do potrzeb osób w podeszłym wieku. Niezbędne będzie także przygotowanie profesjonalnej kadry, która będzie udzielała odpowiedniego wsparcia i sprawowała opiekę nad seniorami i osobami niesamodzielnymi – informuje Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
W dyskusji wziął udział marszałek województwa, Piotr Całbecki. Jego zdaniem konieczne są z jednej strony stanowcze wysiłki na rzecz podniesienia atrakcyjności osadniczej naszego regionu, z drugiej - konkretna i stabilna polityka społeczna nakierowana na zwiększenie dzietności i liczebności rodzin. Radny Jarosław Katulski wskazał, że ważniejsze niż liczba ludności są jakość życia i realistyczne, uwzględniające kwestie demograficzne i ekonomiczne, podejście do migracji.