Gwara kujawsko-pomorska

i

Autor: Narodowe Archiwum Państwowe

QUIZ

Gwara kujawsko-pomorska. Rozszyfrujesz znaczenie tych słów? Dla mieszkańców województwa to pestka! QUIZ

2025-04-01 19:32

Regionalizmy kujawsko-pomorskie, choć dobrze znane mieszkańcom regionu, mogą być trudne do zrozumienia dla osób z innych regionów Polski. Część z nich ma swoje korzenie w gwarze wielkopolskiej. Niektóre przetrwały do dziś, inne zaś stały się archaizmami. Wpływy z czasów zaborów, zwłaszcza niemieckie, wciąż są obecne w codziennym języku. Mimo upływu lat, regionalizmy te pozostają cennym elementem tradycji językowej, choć ich liczba w codziennym użyciu stopniowo maleje. Czy znasz te słowa? Spróbuj swoich sił w naszym quizie!

Gwara kujawsko-pomorska. Rozszyfrujesz znaczenie tych słów?

Czy znasz regionalizmy Kujaw i Pomorza? Rozbiory Polski, wpływy niemieckie i wspólna historia z Wielkopolską odcisnęły swoje piętno na języku mieszkańców tego regionu. Sprawdź, czy rozszyfrujesz znaczenie dawnych i współczesnych słów używanych na Kujawach i Pomorzu. Dla prawdziwych lokalsów to będzie pestka!

Jak rozbiory Polski wpłynęły na język?

Rozbiory Polski utrudniły rozwój języka polskiego, szczególnie na terenach pod zaborem pruskim i rosyjskim. Język niemiecki był obowiązkowy, a miasta i ulice otrzymywały niemieckie nazwy. Mimo to, Polacy kultywowali język ojczysty, a po odzyskaniu niepodległości polszczyzna odzyskała pełną swobodę.

Kujawsko-pomorskie a Wielkopolska. Językowe podobieństwa

Województwo kujawsko-pomorskie dzieli z Wielkopolską wiele cech językowych, wynikających z pruskich wpływów. Przykładem jest słowo "kartofle" (ziemniaki), pochodzące od niemieckiego "Kartoffeln". Podobnie jak w Wielkopolsce, w Kujawsko-Pomorskiem używa się wyrażenia "iść na szagę" (na skróty), prawdopodobnie również pochodzącego z języka niemieckiego.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News

Wspólne i lokalne regionalizmy

Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie mają wiele wspólnych regionalizmów, ale są też słowa charakterystyczne wyłącznie dla Kujaw, Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia i mniejszych miejscowości. Regionalizmy to słowa, zwroty lub formy gramatyczne typowe dla danego regionu.

Zanik regionalizmów. Czy gwara kujawsko-pomorska jest na wymarciu?

Gwara kujawsko-pomorska zanika z powodu globalizacji, urbanizacji i wpływu języka ogólnopolskiego. Choć część regionalizmów przetrwała, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, ich liczba w codziennym użyciu maleje. W miastach takich jak Bydgoszcz czy Toruń regionalizmy używane są głównie przez starsze pokolenia.

Kiedy powstał język polski?

Język polski zaczął kształtować się w X wieku, a najstarsze zapisy słów pochodzą z XII wieku. Początkowo rozwój języka polskiego był kształtowany przez wpływy języków sąsiednich – niemieckiego, czeskiego oraz łaciny. Polski należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich.

Gwara kujawsko-pomorska. QUIZ

Regionalizmy Kujaw i Pomorza mają długą historię i wiele cech wspólnych z gwarą Wielkopolski. Niektóre z tych wyrazów są wciąż używane, podczas gdy inne odeszły w zapomnienie. Czy wiesz, co oznaczają? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie. Spróbuj swoich sił!

Gwara kujawsko-pomorska. Te słowa zrozumieją tylko lokalni mieszkańcy. Znasz ich znaczenie?
Pytanie 1 z 15
Czym są "lumpy"?
Piekielny ogień buchał z ziemi
Drogowskazy
O ginącej sztuce dobrego mówienia. DROGOWSKAZY