słownik

Tych słów używa się na co dzień w Kujawsko-Pomorskiem. W innych częściach Polski ich nie znają [GALERIA]

2024-09-04 7:48

Choć w Bydgoszczy, Toruniu czy Inowrocławiu używa się tych słów codziennie – nawet Word i Libre Office podkreśla je na czerwono, bo nie mają pojęcia, że takie istnieją. Regionalizmy, czyli specyficzne wyrażenia używane przez lokalne społeczności w języku mówionym, często mają swoje korzenie sprzed wieków. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj. Jak dobrze znasz gwarę kujawsko-pomorską? Zajrzyj do naszej galerii i odkryj słowa, które są powszechnie używane w naszym regionie, ale nieznane w innych częściach kraju.

Spis treści

  1. Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolska. Wspólne dziedzictwo językowe
  2. Przemiany językowe w Polsce i zanik regionalizmów
  3. Tych słów używa się na co dzień w Kujawsko-Pomorskiem. W innych częściach Polski ich nie znają

Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolska. Wspólne dziedzictwo językowe

Kujawy i Pomorze, będące niegdyś częścią zaboru pruskiego, mają wiele wspólnych cech językowych, jak w Wielkopolsce. Wynika to z wpływów niemieckich na te tereny. Przykładem takiego regionalizmu jest słowo „kartofle” czyli ziemniaki. Nazwa ta jest używana zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i w Wielkopolsce i pochodzi od niemieckiego słowa „kartoffeln”.

Co ciekawe, Wielkopolska i Kujawo-Pomorskie mają więcej wspólnych regionalizmów. Istnieją jednak wyrazy typowe wyłącznie dla regionu Kujaw, a także poszczególnych miast, przede wszystkim Bydgoszczy, Torunia czy Inowrocławia.

Przemiany językowe w Polsce i zanik regionalizmów

Regionalizmy mają swoje korzenie w lokalnej historii oraz tradycjach językowych. Niektóre słowa, takie jak babok (gwara bydgoska) , antki czy dycht, są już od dawna nieużywane. Nie od dziś wiadomo, że język polski ewoluuje wraz ze zmianami społecznymi, technologicznymi i kulturowymi. Proces ten jest naturalny i odzwierciedla zmieniający się świat, a także potrzeby komunikacyjne społeczeństwa, które przywykło już do bardzo szybkich zmian.

Tych słów używa się na co dzień w Kujawsko-Pomorskiem. W innych częściach Polski ich nie znają

Jednakże niektóre regionalizmy przetrwały. Mało tego! Są one tak powszechne w codziennym języku, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, iż są to regionalizmy. Zaskoczenie pojawia się, gdy w trakcie rozmowy z kimś z innego regionu Polski dochodzi do nieporozumień.

Jak dobrze znasz gwarę kujawsko-pomorską? Zajrzyj do naszej galerii i odkryj słowa, które są powszechne w naszym regionie, ale mogą być nieznane w innych częściach kraju. Części z nich z pewnością używasz codziennie!

Rolnicy. Podlasie. Tomek o tegorocznych żniwach: bardzo źle