Co się dzieje z komarami na zimę? Kiedy budzą się ze snu?
Gdy na zewnątrz temperatura utrzymuje się powyżej 12 stopni Celsjusza – komary wychodzą ze swoich zimowych kryjówek. To dla nich sygnał, że czas „na łowy”. W Polsce mamy ich kilka gatunków. Każdy z nich wybiera sobie nieco inną kryjówkę na zimę.
Dla przykładu - komar brzęczący czy widliszek lubią zimować w opuszczonych stodołach i piwnicach. Niektóre zamieszkują natomiast w jaskiniach i opuszczonych norach lisów i borsuków, a także w różnych elementach ludzkiej infrastruktury.
O której godzinie komary są najbardziej aktywne?
Komary zaczynają być aktywne, gdy tylko zacznie robić się jasno, mniej więcej o godz. 5 - 6 rano. Następnie atakują przed południem – po godz. 9.00. Ich wzmożona aktywność utrzymuje się przed zmierzchem. Kłują one do godz. 21-22, a później idą spać.
To w tych przedziałach czasowych jesteśmy najbardziej narażeni na ukąszenia. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że ich ulubionym terytorium na żer są zbiorniki wodne. Zatem w okolicach stawów, rzek czy oczek wodnych w naszych ogródkach będzie ich najwięcej.
Idealny sposób na komary. Nienawidzą zapachu wanilii
Każdy chce znaleźć skuteczny sposób na komary, a nie zawsze jest to takie proste. Bardzo często gatunki te uodparniają się na działanie specyfików odstraszających, a ugryźć mogą nas nawet, gdy spryskamy się sprayem od stóp do głów.
Jednakże komary możemy odgonić w dużo prostszy sposób, pamiętając jedną rzecz. Insekty te nie tolerują zapachu wanilii! Bardzo często ten właśnie zapach znajduje się w składzie sprayów odstraszających. Mając jednak jego większe stężenie – możemy pozbyć się ich jeszcze skuteczniej. Wystarczy zwykły olejek waniliowy.
Olejek waniliowy na komary. Czy działa?
Bardzo skutecznym środkiem odstraszającym komary jest olejek waniliowy. Tak – ten sam, który używamy do ciast i wypieków. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapach ten jest krótkotrwały, dlatego musimy używać go w dużych ilościach.
Możemy skropić się nim dokładnie w tych samych punktach na ciele, w które psikamy się perfumami. Szyja, nadgarstki i punkt za uszami – to miejsca, które utrzymują ciepło, a wraz z nim – zapach.
W przypadku grilla w altance ogrodowej – oprócz skropienia siebie olejkiem możemy zapalić waniliowe świeczki – w ten sposób komary nie zepsują nam spotkania.
Jak stworzyć własny spray odstraszający komary? Wystarczą dwa produkty
Możemy również stworzyć własny aerozol – by zwiększyć skuteczność. Potrzebujemy zaledwie dwóch składników – szklanki wody i około 70 kropli olejku waniliowego. Gdy wymieszamy płyn, przelewamy go do butelki np. po płynie do mycia szyb. Tego typu pojemniki otrzymamy również w drogeriach. Dzięki temu wystarczy kilka razy wcisnąć pompkę, a roztwór rozprzestrzeni się na całym ciele i będzie bardziej skuteczny niż gotowe środki ze sklepu.