Echem odbiły się wczorajsze obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2022 roku na portalach internetowych masowo zaczęły pojawiać się zdjęcia patriotów, którzy tłumem przybyli na Plac Zamkowy w Warszawie i wspólnie stanęli, tworząc z własnych ciał symbol Polski Walczącej.
Choć 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego pokazuje, że Polacy są dumni z historii swojego kraju, co piąty jest gotów z niego wyemigrować. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Gi Group.
67,6% Polaków nadal opowiada się za pozostaniem w kraju. To jednak o kilkanaście procent mniej niż jeszcze rok temu, kiedy inflacja w kraju nie wynosiła ponad 15%. Wtedy możliwości emigracji nie brało pod uwagę 81,2% badanych. Obecnie liczba osób chcących to zrobić – rośnie.
- Rosnące poczucie niepewności i duża zmienność czynników zarówno ekonomicznych, jak i geopolitycznych mogą być przyczyną większej otwartości Polaków na poszukiwanie nowych możliwości zarobkowych za granicą – poinformowała PAP Agnieszka Zielińska, Dyrektor Polskiego Forum HR. - Jednak patrząc na długofalowe trendy widać, że potrzeba poszukiwania pracy poza krajem jest dużo mniejsza niż 20 lat temu.
Według badania emigrację z kraju, w celu znalezienia pracy za granicą w ciągu najbliższego roku rozważa 17,8% Polaków – czyli statystycznie co piąty obywatel. Mimo, że odsetek ten wzrósł nieznacznie od zeszłego roku (bo tylko o 1,7%), to jednak kilkukrotnie zwiększyła się liczba osób, które nie podjęły jeszcze decyzji czy chcą zostać w kraju, czy z niego wyemigrować.
Jeszcze w zeszłym roku brak decyzji w tej kwestii deklarowało 2,7% badanych. Dziś jest to już 14,6%. Jak wskazuje Gi Group - o wyjeździe z Polski w celu zarobkowym myślą najczęściej osoby w wieku od 25 do 44 roku życia, co stanowi 56% obywateli myślących o emigracji. Badanie pokazuje również, że o wyjeździe z kraju częściej myślą kobiety niż mężczyźni.
Jako kierunek emigracji respondenci wskazywali najczęściej Niemcy (31,9% badanych), a także Holandię (17,9% badanych). Według najnowszego badania osoby, które w ciągu najbliższego roku planują emigrację z kraju to najczęściej mieszkańcy mniejszych miast oraz wsi. Szczególnie z regionów północno-zachodniego i wschodniego.