Rozwód Kurskich
Jeszcze na długo przed odwołaniem ze stanowiska prezesa TVP, o Jacku Kurskim zrobiło się głośno za sprawą jego drugiego małżeństwa. W 2018 roku polityk wziął ślub z dziennikarką – Joanną Klimek, obecnie Kurską. Sensację wywołał jednak fakt, że był to jego drugi ślub kościelny.
Według prawa kanonicznego, mogło do tego dojść tylko w momencie, gdy pierwsze małżeństwo zostanie uznane przez sąd kościelny jako nieważne. Unieważnienie małżeństwa, potocznie (choć błędnie) nazywane również jako „rozwód kościelny” dopuszczane jest wyłącznie w przypadku, gdy wystąpiły przeszkody zrywające, wady dotyczące zgody małżeńskiej lub brak wymaganej formy zawarcia małżeństwa.
Jacek Kurski – pierwsza żona
Pierwsze małżeństwo Jacka Kurskiego uznane przez sąd kościelny za nieważne – kim była jego pierwsza żona? Monika Kurska jest matką trójki dzieci byłego prezesa TVP. Pozew rozwodowy złożyła rzekomo tuż po tym, jak mąż przegrał wybory do Europarlamentu. Z relacji Kurskiego wynika jednak, że to on miał zażądać rozwodu jako pierwszy.
Monika Kurska jest obecnie nauczycielką języka angielskiego i korepetytorką. Po rozwodzie chciała również startować do Sejmu na liście partii Polska Razem. Ostatecznie wycofała się z tego pomysłu.
Czym zajmował się wcześniej Jacek Kurski?
Współpracował z opozycją antykomunistyczną, był redaktorem pisma „Solidarność Regionu Gdańskiego”, a po 1989 roku związany był z prawicowymi partiami. Choć nie każdy o tym wie, były prezes Telewizji Polskiej – Jacek Kurski przez wiele lat zajmował się dziennikarstwem i pracował już wcześniej w TVP.
Jego kariera dziennikarza telewizyjnego kwitła od 1991 do 1994 roku. Jacek Kurski współtworzył m.in. „Sprawę dla reportera”. Program z Elżbietą Jaworowicz do dziś jest niezwykle popularny, szczególnie wśród internautów.
W 1994 roku Jacek Kurski spróbował również swoich sił jako reżyser. Wraz z Michałem Balcerzakiem stworzyli film pt. „Nocna zmiana”. Dokument odsłonił kulisy odwołania rządu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992.
Premiera filmu miała miejsce w lipcu 1995 roku. Zgromadziła ona około 6 milionów widzów. Fabuła dotyczy przyjętej przez Sejm uchwały lustracyjnej, którą zgłosił wszystkim znany obecnie poseł – Janusz Korwin-Mikke. Kontrowersje wzbudziły przede wszystkim wydarzenia związane z wizytą Lecha Wałęsy w Moskwie, a także odwołanie rządu Olszewskiego – tytułowa „Nocna zmiana”.
Rozmowy związane z odwołaniem rządu zostały nazwane w filmie „tajną naradą”, spiskiem i w efekcie – zamachem stanu. Kolejną kontrowersją było przedstawienie Jarosława Kaczyńskiego jako gorącego zwolennika rządów Olszewskiego. Wszystko świadczy jednak o tym, że w rzeczywistości obecny prezes Prawa i Sprawiedliwości był w konflikcie z byłym premierem.
Jacek Kurski w latach 2005–2009 był posłem na Sejm V i VI kadencji, a w latach 2009–2014 posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Funkcję prezesa Telewizji Polskiej sprawował od 2016 roku.