Sezon na najsmaczniejsze owoce i warzywa z polskich sadów i ogrodów w pełni. Ich ceny bywają wygórowane, ale i na to można znaleźć sposób. Coraz popularniejsze stają się samozbiory. Za samodzielnie zerwane owoce płacimy sadownikowi zaledwie połowę normalnej ceny.
To, że świeże owoce i warzywa muszą być istotną częścią naszej codziennej diety, jest jasne. Żeby były w pełni zdrowe, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Specjaliści Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypominają: myj owoce i warzywa – i rób to dokładnie.
Jak dokładnie umyć owoce i warzywa? Proste sposoby od ekspertów sanepidu
Eksperci sanepidu podkreślają, że ważne jest nie tylko mycie świeżych owoców i warzyw, których nie poddajemy obróbce termicznej, ale również sposób, w jaki to robimy.
- Zawsze należy je myć pod bieżącą wodą, nawet jeśli później będą obierane, bo wszystkie znajdujące się na nich zanieczyszczenia podczas cięcia lub obierania mogą przenosić się z zewnątrz, ze skórki, do wewnątrz.
- Owoców i warzyw nie myjemy krótko i pobieżnie, ale dokładnie, pocierając lub szorując ich powierzchnię pod strumieniem bieżącej wody.
- Owoce i warzywa z odporniejszą, grubą skórką, jak cytrusy, pomidory czy papryka, można sparzyć wrzątkiem lub szorować czystą szczotką podczas mycia pod bieżącą wodą.
- Do płukania owoców i warzyw można użyć również wody z solą kuchenną, sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym, a także z octem (lepiej nie robić tego w przypadku owoców miękkich jak truskawki czy maliny, by nie straciły smaku).
Jak uniknąć choroby brudnych rąk? Myj też dłonie zadbaj o swojego pupila
Na powierzchni owoców i warzyw, poza zanieczyszczeniami takimi jak kurz, pyłki czy resztki środków chemicznych, mogą znajdować się też pasożyty i składane przez nie jaja czy odchody. Aby uniknąć zakażenia pasożytami, nie wystarczy dokładne mycie tych produktów.
Jakie są podstawowe zasady higieny w kuchni?
- Mycie rąk przed przygotowaniem żywności, w jego trakcie i przed spożywaniem,
- mycie żywności, przede wszystkim owoców i warzyw spożywanych na surowo lub poddawanie ich obróbce termicznej,
- odpowiednio częste mycie i dezynfekowanie narzędzi i przyborów kuchennych,
- oddzielanie od siebie różnych rodzajów żywności, np. owoców i warzyw od mięsa,
- zabezpieczenie kuchni i żywności przed owadami i innymi zwierzętami,
- dbanie o regularną profilaktykę przeciwpasożytniczą zwierząt domowych (szczególnie w dużych miastach),
- mycie rąk każdorazowo po dotykaniu zwierząt, powrocie do domu z ogrodu, lasu, po pracy na polu czy w ogrodzie itd.,
- unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami lub stosowanie środków ochronnych (w przypadku osób, które są narażone na kontakt z nimi, np. lekarzy weterynarii, leśników, myśliwych),
- zabezpieczenie posesji przed dzikimi zwierzętami,
- ogradzanie podwórek i zabezpieczanie śmietników, które przyciągają dzikie zwierzęta.
Czym jest bąblowica i jak jej uniknąć?
Bąblowica jest chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez larwalne postacie dwóch tasiemców z rodzaju Echinococcus. Ich larwy, rozwijając się, tworzą formy pęcherzy (bąbli). Człowiek może zarazić się pasożytami, zjadając jaja tasiemca wydalane np. przez psy czy lisy. Pasożyty mogą dostać się do naszego organizmu np. przez bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust brudnymi rękami, a także spożycie żywności lub wody skażonej jajami. Aby uniknąć bąblowicy, należy dokładnie myć warzywa i owoce, zwłaszcza leśne, a także dokładnie myć ręce po kontakcie z psami czy dzikimi zwierzętami.