ciekawostki

Jak wyglądają jaskinie na Zboczu Fordońskim? To 10 minut jazdy od Bydgoszczy. Byliśmy tam i mamy zdjęcia

2023-09-14 8:01

Specjaliści mówią, że to jedyna prawdziwa jaskinia w województwie kujawsko-pomorskim, choć w rzeczywistości to kompleks trzech jaskiń: Bajka I, Bajka II i Dziura z Filarkiem. Znajdują się na Zboczu Fordońskim, na zachodnim zboczu Doliny Dolnej Wisły, we wsi Gądecz w gminie Dobrcz. Autem można dotrzeć pod same schodki prowadzące w dół wąwozu, ale o wiele przyjemniej będzie pokonać leśną drogę rowerem lub pieszo. Ruszamy!

Jak dotrzeć do jaskiń pod Bydgoszczą, jedynych takich w województwie kujawsko-pomorskim?

  • Z Forodnu do Gądecza w gminie Dobrcz można dojechać autem w 10 minut.
  • Na miejscu w oczy rzuca się niewielki drogowskaz, kierujący w polną drogę, która już po chwili przekształca się w ścieżkę wiodącą wzdłuż jaru (łączącego Gądecz ze Strzelcami Dolnymi) przez stary, ciemny, chłodny i wilgotny urokliwy las.
  • Wystarczy pokonać 500 m, podziwiając dziuplaste drzewa, by dotrzeć do tablicy informacyjnej i schodów, prowadzących w dół wąwozu.
  • Drewniane schodki kończą się tam, gdzie płynie strumyk (niemal zupełnie suchy w tym miejscu w połowie sierpnia).
  • Można go pokonać jednym susem lub slalomem po zwalonych konarach.
  • Potem trzeba wspiąć się ścieżką wiodącą dość stromo w górę i już jesteśmy przy wejściach do trzech jaskiń. Stoimy na półce pod nawisem skalnym, w którym natura wydrążyła jamy.

Bajka I, Bajka II i Dziura z Filarkiem. Nie są spektakularne, to fakt, zwłaszcza gdy ma się w pamięci górskie jaskinie, ale są ewenementem przyrodniczym na skalę kraju, ciekawostką, o której warto wiedzieć.

Skąd wzięły się jaskinie w Kujawsko-Pomorskiem? To przyrodnicza ciekawostka

- Jaskinia utworzyła się w plejstoceńskich, droboziarnistych piaskowcach o spoiwie węglanowym - tak Bajkę I opisują specjaliści z Zepsołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. - Piaskowce charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zwięzłości, co decyduje o rzeźbie ścianki i kształcie jaskini. Jaskinia Bajka I stanowi niską komorę z bocznymi wnękami. Pustka ta powstała i poszerza się w wyniku osiadania piasków w jej podłożu spowodowanym rozmywaniem i spełzywaniem tych osadów w najniższej części zbocza, w strefie silnego wysięku wody. W bezpośrednim sąsiedztwie Jaskini Bajka I znajduje się Jaskini Bajka II, która za otworem wejściowym posiada zwężający się korytarzyk doprowadzający do niskiej salki z kilkoma płytkimi wnękami. Osobliwością jaskini jest naciek o wysokości ok. 0,5 m. Jest on podobny do nacieków tworzonych przez mleko wapienne - dodają.

Jak wyglądają i co skrywają jaskinie na Zboczu Fordońskim w Gądeczu pod Bydgoszczą?

Tylko do pierwszej jaskini można w miarę swobodnie wejść, a raczej: wczołgać się i usiąść. Ma 19 m długości. (Niestety, konieczność przeciskania się przez wejście do pieczary nie zniechęciła chyba miłośników procentowych trunków, bo poza pająkami i - przy odrobinie szczęćia - nietoperzami można zobaczyć tam puszki po piwie). Bajka II ma 10 m, a Dziura z Filarkiem, ulokowana między nimi, mierzy zaledwie 1,5 m (wejście do niej przedziela piaskowcowy filarek).

Od 1991 r. pieczary są objęte ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. W sąsiedztwie jaskiń na Zboczu Fordońskim przebiega szlak turystyczny zielony pieszy szlak turystyczny Nadwiślański: Bydgoszcz Leśna–Świecie o długości 52 km. W Kujawsko-Pomorskiem są jeszcze inne skalne nisze, które niektórzy nazywają jaskiniami. W Dolinie Dolnej Wisły występują: Jaskinia Klonowa, Jaskinia Pod Wierzbą oraz liczne schroniska skalne. 

Frymark Bydgoski, czyli zdrowa żywność na wyciągnięcie ręki