oszustwa samochodowe

i

Autor: KWP w Bydgoszczy

To koniec oszustw związanych z obrotem samochodami! Policja rozpracowała przestępczą grupę

2020-10-06 12:46

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali kilkanaście osób. Siatka grupy przestępczej wyspecjalizowana była głównie w wyłudzaniu odszkodowań za pomocą leasingowych samochodów. Funkcjonariusze ustalili, że szef grupy to 45-letni bydgoszczanin. On oraz jego bliski współpracownik są już za kratkami.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali kilkanaście osób do spraw oszustw związanych z obrotem samochodami.

Policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy od ponad roku rozpracowywali grupę, której głównym szefem był znany im 45-letni bydgoszczanin.

- Ponad półtoraroczne śledztwo doprowadziło do rozpracowania siatki grupy przestępczej wyspecjalizowanej głównie w wyłudzaniu odszkodowań, za pomocą leasingowych samochodów. Działania grupy koncentrowały się na nabywaniu poza granicami kraju uszkodzonych pojazdów osobowych, które po ich przetransportowaniu do Polski były poddawane prowizorycznej naprawie (mającej na celu zawyżenie ich realnej wartości). Tak przygotowane samochody były następnie nabywane przez podstawione osoby tak zwane słupy, reprezentujące nierzetelne podmioty gospodarcze. Nabycie to odbywało się poprzez uzyskanie finansowania w formie leasingu. Finansujący operację fundusz leasingowy, zawierając umowę z leasingobiorcą, był w ten sposób wprowadzany w błąd, co do faktycznej wartości finansowanego przez siebie pojazdu - informuje Przemysław Słomski z bydgoskiej policji.

Następnie członkowie grupy zakupione w ten sposób pojazdy doprowadzali do ich uprzedniego, tj. powypadkowego stanu, po czym wykorzystywali je do pozorowanych kolizji drogowych.

Celem ich działania było wyłudzanie odszkodowań od ubezpieczycieli.

Grupa przestępcza miała kontrolować kilkanaście podmiotów gospodarczych, zarejestrowanych na tak zwane słupy.

Kilka z nich zajmowało się sprowadzaniem z zagranicy uszkodzonych samochodów osobowych, celem kolejnych było natomiast zawieranie umów z firmami leasingowymi na podstawie nierzetelnych dokumentów oraz oświadczeń o przychodach (znacząca większość podmiotów nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej, zostały zarejestrowane wyłącznie na potrzeby przestępczego procederu).

Policjanci ustalili, że ten przestępczy proceder trwał od stycznia 2018 roku do września 2020 roku.

Sprawcy swoimi działaniami wyrządzili w mieniu firm leasingowych i ubezpieczeniowych znaczne szkody. To ponad cztery miliony złotych.

45-latek został zatrzymany w ubiegłą środę (28.09.2020). Pomimo podjętej próby ucieczki, został zatrzymany. W tym dniu do sprawy zatrzymanych zostało łącznie 18 osób. Wszyscy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Materiał zebrany w śledztwie umożliwił przedstawienie zarzutów popełnienia przestępstw związanych z działalnością grupy głównie oszustw kwalifikowanych z art. 286§1 kk - łącznie 23 osobom. Wobec siedmiu z nich zarzuty uzupełniono o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258§1 kk).

45-latek oraz jego najbliższy współpracownik trafili już na 3-ce do tymczasowego aresztu. W stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju.

Kończy się remont ul. Magnuszewskiej w Bydgoszczy