Galeria

Kontrola akwenów wodnych. Kiedy woda przekwita? Kiedy będzie można się kąpać w jeziorze?

2024-05-17 14:40

Mimo że wakacje jeszcze się nie zaczęły, policjanci i strażacy rozpoczęli już patrole nad wodami i terenami przybrzeżnymi. Przypominają wszystkim korzystającym z kąpieli i relaksu nad wodą o potrzebie zachowania odpowiedzialności i roztropności. Pamiętajmy, że zbyt wczesne „plażowanie”, gdy w wodzie występuje zjawisko zakwitów sinicowych może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Kiedy woda w jeziorach przekwita? Tłumaczymy.

Kiedy woda w jeziorach przekwita?

Kiedy przekwita woda w jeziorach? Mówi się, że dzieje się to 24 czerwca, czyli po "świętym Janie". Kiedyś wierzono, że św. Jan musi wodę ochrzcić, by wchodząc do zbiornika nic nam się nie stało.

W rzeczywistości ostateczny moment kwitnienia wody w jeziorach jest jednak zależny od kilku czynników, takich jak temperatury powietrza i wody czy nasłonecznienie. Przeważnie jest to właśnie końcówka czerwca, czyli ten sam moment, gdy praktykowali to nasi przodkowie.

Kwitnięcie wody to zjawisko zakwitów sinicowych, do którego dochodzi głównie w okresie letnim, gdy warunki sprzyjają rozwojowi glonów. To natomiast niebezpieczne dla naszego zdrowia od alergii skóry po zatrucia w tym toksynami.

Jaką temperaturę powinna mieć woda w jeziorze, by móc się w nim kąpać?

Dodatkowo zaleca się, by korzystać z kąpieli, gdy temperatura wody w jeziorze przekroczy 20 stopni Celsjusza lub będzie oscylować w okolicy 20 stopni. Tu chodzi nie tylko o nasz komfort.

Jeżeli woda w jeziorze jest znacznie chłodniejsza niż temperatura naszego ciała (36,6 stopni), przebywanie w niej może doprowadzić do hipotermii lub innych problemów zdrowotnych.

Kontrola akwenów wodnych w Kujawsko-Pomorskiem 2024

Do wakacji jeszcze sporo czasu, ale ciepłe dni coraz częściej sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Dlatego policjanci z komendy w Świeciu wraz ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęli kontrole akwenów na terenie powiatu. Osobom korzystającym z uroków kąpieli i wypoczynku nad wodą przypominają o odpowiedzialności i rozsądku.

Obecność funkcjonariuszy ma za zadanie również oddziaływanie prewencyjne. Zdarza się, że nie wszyscy przychodzą na plaże z zamysłem kąpieli wodnych czy słonecznych. Policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami, którzy wykorzystując nieuwagę czy roztargnienie kąpiących się ludzi, dokonują kradzieży pozostawionych przez nich rzeczy. Obecność funkcjonariuszy ma ostudzić zapał potencjalnych złodziei. 

Mundurowi kontrolują również tak zwane dzikie kąpieliska apelując o zachowanie rozwagi. Przypominają, że kąpiel w takich miejscach jest niejednokrotnie przyczyną tragedii. Aby wypoczynek w okolicy akwenów nie zmienił się w nieszczęśliwy wypadek wystarczy zabrać ze sobą nad wodę przede wszystkim zdrowy rozsądek.

S. ŻARYN: POŻARY TO MOŻE BYĆ PRÓBA SIANIA STRACHU