Zdrowie

Królestwo kleszczy w Bydgoszczy. Znamy lokalizaję. Jest pięknie, ale niebezpiecznie

2023-05-11 15:23

W 2023 roku w Polsce doszło do plagi boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Od początku roku do 15 kwietnia odnotowano 2753 przypadki pierwszej i 47 drugiej choroby. To prawie dwa i trzy razy więcej przypadków niż w zeszłym roku. Szczególnie, gdy na zewnątrz ładna pogoda, nie trudno wrócić ze spaceru z kleszczem. Nasz czytelnik „przyniósł” ich ostatnio do domu kilkanaście! Wiemy, gdzie znajduje się to królestwo kleszczy. Szczegóły poniżej.

Choć uwielbiają lasy liściaste i mieszane – można je spotkać nawet w środku miasta. Szczególnie w 2023 roku należy uważać na kleszcze. Zachorowalność na choroby przez nie przenoszone (borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu) wzrosła.

Do naszej redakcji napisał pan Daniel. Bydgoszczanin od 9 lat jest właścicielem psa rasy Golden Retriever. Długie spacery z czworonogiem to dla niego codzienność. W maju spotkał się jednak z niecodzienną sytuacją.

- Wyszedłem z psem na dłuższy spacer. Wychodzimy codziennie. Tym razem, ponieważ była ładna pogoda, postanowiliśmy przejść się nieco dalej niż zazwyczaj. Mieszkamy na Czyżkówku. Zeszliśmy z mostu, w okolicy ronda Maczka, wzdłuż rzeki. Ten punkt znamy doskonale. Chadzamy tamtędy bardzo często w okresie letnim. Tym razem byliśmy tam pierwszy raz w tym sezonie – relacjonuje bydgoszczanin.

Okolice Brdy w Bydgoszczy. To miejsce uwielbiają kleszcze

My również postanowiliśmy przejść się tą trasą i mamy zdjęcia. Znajdziecie je u góry, w galerii. Ścieżka rozpoczyna się w punkcie przy ul. Pileckiego (od strony ronda Maczka po prawej stronie) Tuż przed mostem znajdziemy zejście w dół prowadzące do Brdy. Po przeciwnej stronie rzeki znajduje się kąpielisko na Jachcicach.

Dalej musimy przejść przez stary most kolejowy (zobacz zdjęcie), następnie idziemy prosto. Dojdziemy do pięknej, zielonej polany. Widać z niej biurowiec Atosa (ul. Grunwaldzka). Jest też piękny staw. Natomiast na wprost znajdują się działki z Jachcic.

Choć miejsce jest malownicze, w tym roku szczególnie upodobały je sobie kleszcze. Jak podaje nasz czytelnik – w życiu nie spotkał się jeszcze z taką sytuacją, by wrócić do domu z kilkunastoma pajęczakami. Na polanie znajdował się góra 5 minut.

- Nasza suczka ma obrożę anty-kleszczową. Przez dziewięć lat swojego życia miała na sobie tylko trzy kleszcze. Gdy wróciliśmy z ostatniego spaceru było ich na niej sześć! Gdy wziąłem prysznic znalazłem kilka sztuk w brodziku. Wieczorem jednego kleszcza zabiłem na parapecie. Następnego dnia znalazłem trzy na podłodze i jeszcze jednego w łazience na umywalce – relacjonuje pan Daniel.

Jak podaje bydgoszczanin – miejsce to odwiedza rok w rok i nigdy nie wrócił stamtąd z kleszczem.

W tych punktach żerują kleszcze. To nie tylko lasy liściaste

Przypomnimy, że kleszcze nie znajdują się tylko i wyłącznie w lasach! Jednym z głównych punktów, w których uwielbiają żerować są wysokie trawy i okolice zbiorników wodnych. Bądźmy ostrożni również w naszych ogródkach. Pajęczaki uwielbiają kępy jeżyn, paprocie, tuje, leszczynę i mech.

Wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce

Jak podawał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny – od początku 2023 roku do 15 kwietnia w Polsce odnotowano 2753 przypadki boreliozy oraz 47 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W analogicznym okresie 2022 roku potwierdzonych zostało 1423 przypadków boreliozy – czyli prawie dwa razy mniej, a także 14 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu – ponad trzykrotnie mniej.

Specjaliści przypominają, że w okresie wiosennym powinniśmy profilaktycznie zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionkę możemy przyjąć przez cały rok. Niestety, na boreliozę szczepień nie ma!

P. SZROT: PROJEKT PIS O TRYBUNALE NIE DOTYKA ISTOTY SPRAWY