Jakiej muzyki słuchała królowa Elżbieta II? Miała naprawdę dobry gust!

i

Autor: JONATHAN BRADY/AFP/East News

Królowa Elżbieta przeżyła co najmniej trzy zamachy! O tych wydarzeniach z udziałem rodziny królewskiej nie miałeś pojęcia

2022-09-09 11:00

Żal, cisza i smutek – tak ostatnie kilkanaście godzin spędzili obywatele Wielkiej Brytanii. Żałoba po śmierci królowej Elżbiety II potrwa jeszcze wiele dni, tygodni, a być może miesięcy. Angielska monarchini zasiadała na tronie przez 70 lat i była najdłużej panującym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej. Mimo, że była uwielbiana przez wszystkich, znaleźli się i tacy, którzy czyhali na jej życie. Choć trudno w uwierzyć, Elżbieta II przeżyła co najmniej trzy zamachy.

Zamach na Królową Elżbietę II w serialu "The Crown"

W jednym z odcinków słynnego serialu „The Crown” pokazane zostało pewne wydarzenie, które do 2018 roku starannie ukrywane było przez służby Nowej Zelandii. W 1981 roku Jej Wysokość i książę Filip złożyli oficjalną wizytę w mieście Dunedin. To wtedy 17-letni Christopher Lewis ukrył się w budynku i oddał z okna kilka strzałów w kierunku królewskiej pary.

Na szczęście chybił, a służby przekonały wtedy wszystkich, że niepokojący huk był tylko odgłosem przewracającego się znaku drogowego. Zarówno przybywający, by zobaczyć z bliska królewską parę mieszkańcy, jak i media uwierzyły w zmyśloną historię.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, niepokojące wydarzenie stało się jedynie próbą pozbawienia życia królowej Anglii. Historia z Dunedin nie była jednak pierwszym nieudanym zamachem na Elżbietę.

Zamach na Królową Elżbietę II i Księcia Filipa w Australii

Do pierwszego z nich doszło w 1970 roku, gdy Elżbieta wraz z księciem Filipem przybywali z oficjalną wizytą do Australii i co ważne – podróżowali pociągiem. Oboje prawie stracili życie na trasie Sydney – Orange.

Czyhający na życie królowej sprawcy musieli dokładnie obliczyć, z jaką prędkością przemieszcza się pociąg i ustawili na trasie belkę, by doprowadzić do wykolejenia się pojazdu, a w efekcie – śmierci pary królewskiej.

Na szczęście maszynista pociągu wykazał się niebywałą ostrożnością – w momencie gdy pojazd zwolnił, mężczyzna zauważył przeszkodę na trasie i natychmiast zainterweniował. Dzięki dobremu refleksowi – nikt nie ucierpiał w zdarzeniu drogowym. Sprawa na długo pozostawała w cieniu – nikt o niej nie mówił głośno dla dobra reputacji Australii. Sprawców niestety nigdy nie schwytano.

Włamywali się do domów w całej Polsce. Warszawiaków zatrzymali policjanci z Bydgoszczy

Trooping the Colour 1981. Życie Królowej Elżbiety II było zagrożone

Chwile grozy Elżbieta II przeżyła również podczas ceremonii Trooping the Colour w 1981 roku. W tym wydarzeniu również brał udział nastolatek - Marcus Sarjeant. 17-latek wykorzystał fakt, że królowa jechała konno na czele parady, a wokół Jej Królewskiej Mości zaczęły zbierać się tłumy mieszkańców.

Młody mężczyzna oddał kilka strzałów w kierunku Elżbiety. Huk nie tylko przestraszył zbierający się tłum, ale i konia królowej, który natychmiast zerwał się z miejsca i o mały włos nie zrzucił monarchini na ziemię.

Służby od razu schwytały sprawcę, a przestraszone zwierzę udało się uspokoić. Po zaistniałej scenie królowa zachowała zimną krew i kontynuowała ceremonię, natomiast 17-letni sprawca zdarzenia tłumaczył, że oddał strzały, bo zwyczajnie „chciał zostać sławny”.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Po 70 latach panowania na brytyjskim tronie, w wieku 96 lat Elżbieta II zmarła. Jej pogrzeb, według protokołów opisanych w operacji London Bridge i Unicorn ma się odbyć 10-12 dni po jej śmierci. Będzie to zatem pomiędzy 18 a 20 września w Opactwie Westminsterskim w Londynie.