Na wniosek Ministerstwa Zdrowia zadania pakowania i przetransportowania ze Strzałkowa środków medycznych podjęli się również żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Tego typu transporty na pewno będą się jeszcze odbywały, a my jesteśmy w pełnej gotowości, aby to zadanie realizować - mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8K-PBOT.
Żołnierze pomagali przy transporcie, rozładunku oraz pakowaniu m.in. płynów do dezynfekcji, kombinezonów, maseczek i przyłbic.
– Otrzymaliśmy informację, że trzeba zabrać transport środków dla placówek medycznych, więc nie było czasu na zbędne zastanawianie się. Ruszyliśmy do akcji i zrealizowaliśmy zadanie. Wszystkie materiały trafiły między innymi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygierda w Toruniu, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rypinie, ŚPZOZ w Radziejowie, Szpitala Tucholskiego, Szpitala Powiatowego w Więcborku, Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim - mówi oficer prasowy kpt. Diana Warchocka.
Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą ogólnopolską operację przeciwkryzysową o nazwie „Odporna Wiosna”.
Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmacnianie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Pomagają policji oraz wspierają osoby starsze i samotne w kwarantannie. Pobierają także wymazy na Covid-19. Do ich pobierania delegowani są żołnierze, którzy mają kompetencje co najmniej ratownika medycznego i mają ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie.