3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych – rusza kolejny nabór do programu WOPR. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w dwóch kursach, które zakończą się egzaminem. Każdy, kto uzyska pozytywny wynik dostanie certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. A co najważniejsze – otrzyma tytuł ratownika.
- W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele miejsc idealnych do wypoczynku nad wodą – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Chcemy zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z kąpielisk, dlatego każdego roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób może zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym.
Jak zaznacza wodne pogotowie ratownicze - osoby z tytułem ratownika mogą starać się o zatrudnienie w jednostkach WOPR. Najpierw jednak trzeba zaliczyć kursy.
Na początek - ratownika wodnego, który trwa 63 godziny. Jest to 20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie. Kolejnym zadaniem będzie szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy, czyli 73 godziny zajęć, w tym 25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów.
Ostatnimi ze szkoleń są kursy sternika motorowodnego i płetwonurka. Pierwszy uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Potrwa on 25 godzin, z czego 20 godzin to zajęcia teoretyczne, a 5 godzin – praktyczne.
Kurs na płetwonurka pozwala natomiast na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie podzielone zostało na 10 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki.
Szczegółowych informacji o naborze i szkoleniach udziela WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod numerem telefonu 608 740 466.