W każdy wakacyjny piątek kolejarze będą podchodzić do kierowców. Zaapelują o rozsądek na przejazdach kolejowo-drogowych. W Bydgoszczy rozdawali już ulotki na ul. Inwalidów w rejonie stacji Bydgoszcz-Bielawy.
- Wszystko po to, aby jeszcze raz zaapelować do kierowców o to, aby bezpiecznie przejeżdżali przez przejazdy kolejowo-drogowe. Jak wiemy, w wakacje tych wyjazdów jest dużo więcej. Stąd też apel, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - mówi Przemysław Zieliński z PKP.
Kolejarze przede wszystkim przypominają kierowcom i pieszym o żółtej naklejce przy przejazdach kolejowych, która może kiedyś uratować życie.
- W przypadku awarii lub zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym należy użyć numerów alarmowych znajdujących się na żółtej naklejce. Taka umieszczona jest w co najmniej dwóch miejscach na wszystkich przejazdach lub na napędzie rogatkowym czy na wewnętrznej części krzyża św. Andrzeja - mówi zastępca naczelnika ds. dróg kolejowych w Bydgoszczy Krzysztof Pudlik.
Jest tam numer identyfikacyjny skrzyżowania drogi z linią kolejową, a także i numer pod który trzeba zadzwonić w przypadku zagrożenia. Operator kolejowy może wstrzymać ruch pociągów, które zbliżają się do przejazdu i wezwać pomoc.
Jakie natomiast błędy kierowcy popełniają najczęściej w rejonie przejazdu kolejowego?
- Do tych typowych błędów zaliczamy przede wszystkim ignorowanie znaku STOP, omijanie półrogatek, przejeżdżanie podczas zamykających się rogatek czy też niewłaściwe zachowanie kierowców, kiedy pojazd pomiędzy nimi zostanie unieruchomiony – informuje Mateusz Przybył, inspektor z komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy.
Jak dodaje – w przypadku sytuacji, która powoduje zagrożenie w ruchu kolejowo-drogowym, należy bezpiecznie usunąć bezpiecznik drąga półrogatki poprzez niewielki ucisk. W ten sposób unikniemy zagrożenia na przejeździe.
- Myślę, że te informacje bardzo się przydają, bo widzę nawet po swoim długim doświadczeniu jako kierowcy, że trzeba uważać. Spotkałem się nie raz z groźnymi sytuacjami na przejazdach kolejowych. Można łatwo zapomnieć, że te światła się zapalają i wjechać w ostatniej chwili. Co wtedy? - zaznacza jeden z bydgoskich kierowców.
W ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 11 wypadkach na przejazdach kolejowych, w tym dwóch z udziałem pieszych. Zginęły cztery osoby, trzy zostały ranne. W tym roku było już sześć wypadków, dwie osoby nie żyją, dwie zostały ranne.