inwestycje

Kościół klarysek potrzebuje ratunku. Sypią się dach i ściany najstarszego bydgoskiego zabytku

2024-07-23 7:56

Kościół klarysek to jeden z najstarszych i najcenniejszych bydgoskich zabytków. Został wzniesiony poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 roku murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do około 1590 roku. Teraz okazało się, że trzeba naprawić dach i ściany. Miasto załatwiło na to państwową kasę.

Kościół klarysek to jeden z najstarszych zabytków w Bydgoszczy. Jego historia sięga XVI wieku

  • Bydgoska Parafia Katedralna zleciła przeprowadzenie konserwatorskiego remontu kościoła klarysek przy ul. Gdańskiej.
  • W świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaplanowano prace naprawcze dachu i ścian.
  • Miasto otrzymało dofinansowanie z budżetu centralnego na realizację tego zadania.

Prace konserwatorskie mają przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo świątyni. Inwestycja ma charakter ratunkowy. Niezbędne jest wzmocnienie ceglanych elementów architektonicznych oraz całej elewacji kościoła, a przede wszystkim wymiana zniszczonego pokrycia dachowego i naprawa więźby dachowej. Inwestycja obejmuje też prace przy elementach konstrukcyjnych wieży, obróbkach blacharskich, wzmocnienie ścianek przy dachach i wieży, ułożenie nowego dachu z dachówki ceramicznej, rekonstrukcję zniszczonych i uszkodzonych elementów zdobień, montaż rynien i rur spustowych oraz wykonanie nowego pokrycia wieży kościoła.

Gotycki kościół klarysek w centrum Bydgoszczy się sypie

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy został wzniesiony poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 roku murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do około 1590 roku. Kościół jest orientowany, wolnostojący, w stylu gotyckim i jest wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Do 9 sierpnia mogą się zgłaszać firmy, gotowe podjąć wyznaje przeprowadzenia prac konserwatorskich w świątyni. Zakończenie prac planowane jest na jesień przyszłego roku.

Na remont klarysek pójdzie 3,5 mln zł z państwowej kasy i 71 tys. z budżetu Bydgoszczy

Większość pieniędzy na to zadanie - aż 3,5 miliona złotych, miasto zdobyło, startując w naborze na dofinansowanie inwestycji przy zabytkach ze środków centralnych. Z budżetu Bydgoszczy pójdzie na to ponad 71 tysięcy złotych.

Policjanci z Bydgoszczy patrolowali ulice z drona. To kolejna odsłona akcji Bezpieczny pieszy

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?