Młyn-Maszyna to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania.
Pełna multimediów i angażujących stanowisk ekspozycja opowie o:
- zjawiskach fizycznych i prawach fizyki,
- działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki.
– Od wielu miesięcy intensywnie pracujemy nad tym, aby zaprosić naszych gości na kolejną wystawę stałą w Młynach - mówi Sylwia Mularczyk, zastępczyni kierowniczki Działu Programowego ds. wystaw i oferty edukacyjnej. - Tym razem tworzymy ekspozycję popularnonaukową, jednak ważne jest dla nas, aby podkreślić charakter i historię miejsca, w którym jesteśmy - dodaje.
Na wystawie znajdą się treści ciekawe dla dzieci i dorosłych. Zwiedzać będzie można indywidualnie lub w grupie. Wykonanie niektórych doświadczeń będzie wymagało od zwiedzających pracy zespołowej.
Używając siły własnych mięśni wprawimy w ruch maszyny, które, podobnie, jak to było w Młynie Rothera, stanowią system naczyń połączonych, gdzie działanie jednej wynika z działania drugiej. Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców będziemy eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać… Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są siła, moc, praca, energia, masa, tarcie itd.
Nad przygotowaniem wystawy pracuje gdańska pracownia MAE Multimedia Art & Education. Wcześniej odpowiadała m.in. za ekspozycje w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
Inwestycja pochłonie 4,9 mln zł. Będzie gotowa w drugiej połowie tego roku.