Jeszcze we wrześniu tego roku prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, w uzgodnieniu z uczestnikami Bydgoskiej Grupy Zakupowej, podjął decyzję o unieważnieniu postępowania przetargowego na zakup prądu. Wszystko przez gigantyczne podwyżki – państwowa spółka Enea zaproponowała stawkę pięciokrotnie wyższą niż dotychczas.
Pojawił się jednak pomysł, jak ograniczyć wysokie rachunki za prąd. Milion watów pobierzemy… ze słońca. Właśnie zakończyła się duża inwestycja związana z montażem paneli fotowoltaicznych na 11 miejskich budynkach w mieście.
Jak zaznacza miasto - całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii na miejskich budynkach przekroczyła właśnie barierę miliona watów. W realizacji tego przedsięwzięcia Bydgoszczy pomaga Unia Europejska.
- Mamy to. Ponad milion watów ze słońca z miejskich budynków stało się faktem - poinformował prezydent Rafał Bruski. - Przy rosnących cenach prądu, kierunek naszych działań okazał się słuszny. W ostatnich tygodniach odebraliśmy dużą instalację fotowoltaiczną na nowym basenie na Miedzyniu. Teraz zakończyły się prace odbiorowe 11 nowych instalacji na dachach szkół, żłobków i na obiektach sportowych. To ważny krok w dążeniu do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej, o którą zabiega miasto.
Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta – Bydgoszcz konsekwentnie każdego roku zwiększa produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Panele, które czerpią darmowy prąd ze słońca znajdują się na szkołach, żłobkach, basenach, obiektach sportowych i budynkach należących do miasta.
W swoich zasobach miasto posiada już 55 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1016,435 kW. Spółki miejskie w swoich zasobach mają 4 instalacje o łącznej mocy 128 kW. Aktualnie zakończyły się prace związane z montażem dużego pakietu paneli fotowoltaicznych na dachach szkół przedszkoli oraz obiektów sportowych.
Inwestycję realizowały dwa przedsiębiorstwa, które obejmą wszystkie instalacje 6-letnią gwarancją. 11 nowych mini-elektrowni mają łączną moc 289,6 kilowatów. Zobacz listę budynków z nowymi instalacjami.
- Hala SISU Arena przy ul Toruńskiej 59 (30kW)
- Kompleks sportowy Zawiszy, przy ul. Gdańskiej 163 (48 kW)
- Kompleks sportowy przy ul. Słowiańskiej (9,6 kW)
- Hala sportowa przy ul. Kromera 11 (46,8kW)
- Żłobek Balbinka przy ul. Bohaterów Westerplatte 4a (19,2kW)
- Żłobek Biedroneczka przy ul. Brzozowej 28 (20kW)
- Żłobek Żaczek przy ul. Gierczak 8 (30kW)
- Żłobek integracyjny przy ul. Stawowej 1c (20,4 kW)
- ZS Elektrycznych przy ul. Stawowej 41 (24kW)
- ZS Mechanicznych nr 1 przy ul. Świętej Trójcy 37 (20kW)
- SP nr 46 przy ul. Kombatantów 2 (21,6kW)
Wartość całego zadania to ponad 1,5 mln zł, z czego 727 tys. zł to dofinansowanie zewnętrzne. Zadanie było współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.