- W Bydgoszczy pojawiły się figurki myszek Molly, stworzone przez autorkę wrocławskich krasnali, Beatę Zwolańską-Hołod.
- Myszki, nawiązujące do bajek lokalnego stomatologa, pełnią różne role zawodowe i są rozmieszczone przed firmami.
- Chociaż Molly budzą kontrowersje, stały się nową atrakcją miasta, a ostatnio dołączyła do nich myszka-szklarz.
Kto robi figurki myszki Molly?
Są jak krasnale we Wrocławiu, prawie. Zresztą, ich autorką jest ta sama artystka, która stworzyła wiele spośród krasnali, Beata Zwolańska-Hołod. Myszki Molly pojawiają się w centrum Bydgoszczy od końca 2024 roku. Od początku zdania na temat figurek są podzielone, bo choć wielu bydgoszczan cieszy się z dodatkowej atrakcji w mieście, to niektórzy uważają, że myszek nie powinno być w przestrzeni publicznej, bo nie kojarzą się z Bydgoszczą.
Te figurki myszki stoją już w Bydgoszczy
Jest już m.in. myszka - dentystka, myszka - adwokat, myszka - muzyk.
- Pierwsza figurka Molly pojawiła się przed kliniką stomatologiczną na Wyżynach (myszka na fotelu dentystycznym), potem przed klubem Eljazz przy ul. Krętej (myszka, grająca na saksofonie).
- Przed zakładem fryzjerskim Fale Loki Koki na starówce jest myszka - fryzjerka, a przed Kancelarią adwokacką Hermelin myszka-adwokatka.
- Przed Galerią Miedzyń jest myszka Delikateska, a na Osowej Górze myszka - fotografka.
Nowa myszka Molly na ul. Pomorskiej w Bydgoszczy. Hit, kit czy miejska atrakcja?
W lipcu 2025 kolejna figurka znanej już wśród bydgoszczan myszki stanęła przy zakładzie szklarskim z długoletnią tradycją, przy ul. Pomorskiej 3. Myszkę z brązu ufundowali i postawili właściciele firmy. To Molly-szklarz, mysz siedząca za warsztatowym stołem.
W Toruniu powstają figurki aniołów, to symbol miasta
Myszka Molly nie ma bezpośredniego związku z historią Bydgoszczy, nie kojarzy się nawet z legendami o mieście. Wzięła się z literatury, a konkretnie z książeczek dla dzieci autorstwa bydgoskiego stomatologa, Marka Gatza (opowieści o myszce i jej bliskich ilustruje Krzysztof Kałucki). To znany w mieście dentysta wpadł na pomysł, by myszy rozeszły się po mieście i stawały przed wybranymi firmami czy klubami. Na wzór wrocławskich krasnali właśnie. Zresztą, na podobny ruch promocyjny decydują się inne miasta. Ostatnio w Toruniu zaczęły powstawać anioły. Ale tam figurki nawiązują wprost do symbolu miasta - anioł jest w tamtejszym herbie od XV wieku.