Jak przebiega rewitalizacja placu Wolności w Bydgoszczy?
Dotąd na placu Wolności zrobiono jedną trzecią planowanych w ramach rewitalizacji prac. Teraz budowlańcy skupiają się m.in. na:
- budowaniu fundamentów pod nowe pawilony kwiaciarni;
- układaniu podbudowy na kolejnych częściach placu;
- wymianie krawężnika w północnej części placu.
Lokalny artysta tworzy nową rzeźbę dla Bydgoszczy. Wcześniej wykonał już posągi M. Rejewskiego, A. Szwalbego i flisaka nad Brdą
Jest już fundamenty pod rzeźbę „lajkarza”. Rzeźba, która stanie w tym miejscu nawiązuje do historii placu Wolności z dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to uliczni fotografowie uwieczniali codzienne życie bydgoszczan. Nazwa wzięła się od marki aparatów, jakimi posługiwali się wówczas fotografowie – „Leica”. Autorem rzeźby jest Michał Kubiak, znany lokalny artysta rzeźbiarz, twórca m.in. rzeźby M. Rejewskiego, A. Szwalbego i flisaka nad Brdą.
Co bydgoszczanie sądzą o nowej rzeźbie? "Lajkarz" stanie na zrewitalizowanym placu Wolności
- To dobry pomysł, tym bardziej że jest to tak fajne miejsce, w środku miasta. W ogóle rewitalizacja jest potrzebna, ale już długo trwa - mówi bydgoszczanin.
Czy słyszała pani, że ma tutaj powstać pomnik fotografa? - pytamy kolejną osobę.
- Nie, nie słyszałam. Tak właściwie to nie ma dla mnie większego znaczenia. Będzie ten pomnik, czy go nie będzie, będzie dobrze, bo ogólnie pomysł z rewitalizacją mi się podoba - komentuje ktoś inny.
- Projekt jest ładny i jakby stanął w jakimś miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzać nikomu, to czemu nie? - komentuje bydgoszczanka.
Kiedy skończą się prace rewitalizacyjne na placu Wolności?
Kolejne etapy prac na placu Wolności to: montaż pawilonów kwiaciarni oraz ułożenie nawierzchni przed kościołem. To będzie robione latem. Całkowite zakończenie projektu przewidziane jest na połowę 2026 roku.
Z bydgoszczanami rozmawiały Emilia Leonarska i Wiktoria Runge z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy, które w maju odbywają praktyki w bydgoskiej redakcji Radia Eska.