Rowerowe miasteczko na bydgoskich Kapuściskach
Nowe rowerowe miasteczko zostało zlokalizowane w strefie rekreacyjnej pomiędzy budynkiem szkoły a nowym parkiem kieszonkowym, wykorzystując także wcześniej nieużywany dojazd do zaplecza szkoły.
Ścieżki rowerowe wykonano z asfaltobetonu, a część nawierzchni została utwardzona kostką betonową. Projekt przebiegu ścieżek uwzględniał minimalną ingerencję w istniejący drzewostan, dlatego część trasy przebiega także po drodze pożarowej. W miasteczku pojawiły się m.in. rondo, skrzyżowanie równorzędne, jednostronne i obustronne zwężenia jezdni oraz tzw. ósemka.
Będzie tu można zdawać egzamin na kartę rowerową
Całkowita powierzchnia wynosi około 3500 metrów kwadratowych. Po sprzyjających warunkach pogodowych zostanie naniesione oznakowanie poziome. Obiekt umożliwi przeprowadzanie egzaminów na kartę rowerową i będzie służył młodym bydgoszczanom do nauki przepisów ruchu drogowego. Koszt inwestycji to 255 tysięcy złotych.
Projekt został wybrany przez mieszkańców w ramach głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Wcześniej, w ramach tego programu, miasteczka ruchu drogowego powstały m.in. na Bartodziejach przy Balatonie, w Nowym Fordonie, na osiedlu Tatrzańskim i Osowej Górze. Duży plac umożliwiający naukę zasad ruchu drogowego dla najmłodszych bydgoszczan zbudowano także w Myślęcinku.
Dzięki BBO mamy mini tężnie. Niebawem powstanie ścianka wspinaczkowa
Przypomnijmy, że w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w Bydgoszczy pojawiło się już wiele atrakcji, takich jak chociażby letnie kino plenerowe czy mini tężnie na Wyżynach (ul. Modrakowa), Osowej Górze (ul. Wielorybia), w Fordonie (ul. Hallera), w Myślęcinku (polana Różopole) czy w Starym Fordonie (ul. Targowisko).
W tym roku, na terenach rekreacyjnych pomiędzy ulicami Pod Reglami i Jarużyńską, w ramach BBO powstaną też ścianki wspinaczkowe. Będą one zlokalizowane w pobliżu istniejącego Orlika oraz miasteczka ruchu rowerowego, u podnóża Zbocza Fordońskiego, zwanego „górkami”.
![Bydgoszcz Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-w3TM-HkKv-YULY_bydgoszcz-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Ścianki mają być przeznaczone do wspinaczki bez asekuracji. Będzie można korzystać z nich niezależnie od wieku, a także bez względu na poziom umiejętności w spinaniu. Skorzysta z nich także zainteresowany zarówno wspinaczką rekreacyjną, jak i sportową.