- Bydgoszcz rozpoczyna rewitalizację bulwarów, jedną z najważniejszych inwestycji miejskich, realizowaną w trybie "zaprojektuj i buduj".
- Prace obejmą m.in. przebudowę umocnień, nowe ścieżki piesze i rowerowe, oświetlenie oraz małą architekturę, a także rewitalizację wyspy św. Barbary.
- Inwestycja o wartości 35,8 mln zł, za którą odpowiada firma Strabag, ma zostać ukończona pod koniec przyszłego roku.
- Jakie konkretnie udogodnienia dla mieszkańców i turystów przyniesie odnowiony bulwar?
Jest zakaz ruchu wzdłuż brzegu Brdy
Jak informują miejscy urzędnicy, rewitalizacja bulwarów to jedna z najważniejszych bydgoskich inwestycji. Jest realizowana w trybie "zaprojektuj i buduj".
- Oznacza to, że wykonawcy w pierwszej kolejności opracowują projekty, następnie uzyskują pozwolenia na budowę, a następnie realizują roboty budowlane - czytamy na stronie ratusza.
Budowlańcy już wprowadzili tymczasową organizację ruchu. Nie mogą tamtędy chodzić piesi, zakaz obowiązuje też rowerzystów - wzdłuż północnego brzegu Brdy od dworca PKS do hotelu Słoneczny Młyn.
- Piesi mogą poruszać się chodnikami wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Na zabezpieczonym terenie rozpoczynają się już rozbiórki nawierzchni i starych betonowych płyt, którymi wcześniej umocniono brzeg. Zdemontowane zostaną też elementy małej architektury i stare oświetlenie. Pod koniec lata ruszą natomiast prace związane z wykonaniem konstrukcji nowych umocnień - informują urzędnicy.
Na bulwarze nad Brdą będą nowe ścieżki rowerowe i taras widokowy
Rewitalizacja bulwaru obejmuje m.in.:
- przebudowę umocnień, tj. wykonanie nowych konstrukcji - w tym podniesienie rzędnej bulwaru o ok. 1 m, aby ograniczyć zalewanie (na wysokości Media Markt i Słonecznego Młyna),
- wykonanie ścieżek pieszych i rowerowych,
- wykonanie nowego oświetlenia,
- dostawa i montaż małej architektury – ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery,
- wykonanie zieleni,
- utworzenie miejsc do cumowania łodzi, tarasu widokowego, schodów terenowych.
Tak się zmieni wyspa św. Barbary, będzie oświetlenie
- W zakres zadania wchodzi również rewitalizacja wyspy Św. Barbary – tam prace rozpoczną się po sezonie. Projekt zakłada przebudowę umocnień wyspy, wykonanie schodów wejściowych na wyspę i pachołów cumowniczych. Zaplanowano wykonanie nowej zieleni, oświetlenia iluminacyjnego, podkreślenie przebiegu 18-ego południka, wykonanie monitoringu i punktu ratowniczego (koło ratunkowe zintegrowane z monitoringiem), uporządkowanie znaków żeglugowych oraz rozbiórkę elementów toru kajakarstwa górskiego - wyliczają urzędnicy.
Wszystkie prace mają potrwać do końca 2026 roku. Za prace odpowiada firma Strabag. Wszystko ma kosztować 35,8 mln zł.