W jednym miejscu uchodźcy z Ukrainy mogą załatwić kilka spraw - nadać numer PESEL, złożyć wniosek o jednorazowe świadczenie pieniężne 300 zł, uzyskać informację o świadczeniach rodzinnych i aktualnych ofertach pracy.
PESEL może założyć każdy obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie do Polski od 24 lutego 2022 r.
Urzędnicy przypominają, że przed wizytą w Miejskim Punkcie Obsługi obowiązkowo trzeba umówić się na konkretny termin. Można to zrobić elektronicznie TUTAJ lub telefonicznie: +48 525822691 (poniedziałek - piątek, godz. 10 - 15).
Ponad 3,5 tys. uchodźców z Ukrainy otrzymało do tej pory numer PESEL w Bydgoszczy. W porównaniu z innymi miastami to dobry wynik – uważa wiceprezydent Bydgoszczy. Michał Sztybel podkreśla, że tempo nadawania numerów jest uzależnione od dostępności sprzętu i liczby urzędników.
Obecnie ze strony Urzędu Miasta 56 osób pracuje bezpośrednio rejestrując PESEL, czyli samej rejestracji PESEL, na dwie zmiany. Razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Urzędem Pracy, Wydziałem Świadczeń Rodzinnych, a także wsparciem innych wydziałów jest zaangażowanych około 110 osób w działanie tylko punktu przy ul. Wojska Polskiego.
- mówi Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy.
Urzędnicy apelują, by w miarę możliwości Ukraińcy przychodzili z opiekunem, który będzie pomagał w tłumaczeniu. Kontakt z urzędnikami będzie wspierany także przez wolontariuszy.
Osoba spóźniona powyżej 5 minut na umówioną za pośrednictwem e-kalendarza UMB wizytę, nie będzie miała możliwości załatwienia swojej sprawy. Konieczne będzie umówienie nowego terminu. W miejsce osoby spóźnionej przyjmowane będą osoby oczekujące na przyjęcie
- informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
Miejski Punkt Obsługi mieści się przy ul. Wojska Polskiego 65.